Raciborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

1
Raciborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Raciborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotę na raciborskim rynku odbyła się militarna inscenizacja odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa.

29 lutego na rynku w Raciborzu odbyła się inscenizacja militarna odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z udziałem grup rekonstrukcyjnych i sprzętu z epoki. Dla widzów przewidziano dodatkowe atrakcje: wystawę militariów, ognisko i gorący poczęstunek – grochówkę.

- reklama -

Dla wielu żołnierzy podziemia wojna nie skończyła się w maju 1945 r. Z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconemu Polsce komunistycznemu rządowi. Ta niezgoda na Polskę pod jarzmem narzuconym przez Związek Radziecki często kosztowała ich życie i wolność.

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945 walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947 r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku.

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Wolne żarty od kiedy '”wyklęci” albo raczej „przeklęci” mieli coś wspólnego ze Śląskiem a tym bardziej z Raciborzem który został zniszczony na sam koniec wojny – Maj1945. No chyba że mamy na myśli Landsturmistów i resztki Wehrmachtu, którzy bronili Ratibor przed Rosjanami.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here