Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze w gminie Krzyżanowice

2
Fot. pixabay.cm

Program ma wymiar zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny – zainstalowanie nowoczesnych źródeł ciepła o mocach dokładnie dopasowanych do zapotrzebowania energetycznego budynku znacząco obniża szkodliwą emisję oraz koszta pozyskania energii, zwłaszcza cieplnej.

Od 6 marca na terenie gminy Krzyżanowice dostępny będzie punkt konsultacyjny spółki Czyste Powietrze, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i biznesowych.

- reklama -

Punkt konsultacyjny, z porozumieniem gminy, otwarty będzie w każdy piątek w godz.od 12:00 do 18:00 w świetlicy przy OSP Krzyżanowice. Oprócz skorzystania z porady i pomocy konsultanta będzie można uzyskać dodatkowe informacje od pracownika urzędu gminy, który zwykle będzie pełnić tam dyżur.

Program ma wymiar zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Zainstalowanie nowoczesnych źródeł ciepła o mocach dokładnie dopasowanych do zapotrzebowania energetycznego budynku znacząco obniża szkodliwą emisję oraz koszta pozyskania energii, zwłaszcza cieplnej. Dzięki temu spada tak koszt ogrzewania, jak i szkodliwa emisja.

Program przewiduje dofinansowanie następujących elementów inwestycji:
• likwidację starego źródła ciepła na paliwo stałe,
• zakup i montaż nowego źródła ciepła,
• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
• docieplenie przegród budowlanych,
• montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
• instalowanie odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych.

Program oferuje dwa rodzaje wsparcia: bezzwrotne dotacje oraz korzystnie oprocentowane pożyczki. Maksymalna wysokość dotacji, jaką można uzyskać, to aż 53 tys. zł przy minimalnym koszcie inwestycji 7 tys. zł. W przypadku, gdy planowana inwestycja jest droższa, możliwe jest uzyskanie na pozostały jej zakres pożyczki. Środki te są dystrybuowane poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto przy realizacji takiego zadania możliwe jest skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, jej wysokość wynosi również 53 tys. zł, a dotyczy ona wydatkowanych środków własnych, również w postaci pożyczki lub kredytu, nie obejmuje jedynie wydatków pozyskanych ze środków bezzwrotnych.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Program czyste powietrze to jest inwestycja na długie bezpieczne ,zdrowe lata .Cieszy mnie to ,że program co róż jest udoskonalany oraz wprowadzane są do niego różne rozwiązania.Walka ze smogiem wcale nie musi być ciężka. Wszystko tak naprawdę zależy od ludzi i ich podejścia do życia. Ja osobiście skorzystałam z dofinansowania i cieszę się nowym kotłem z firmy Kostrzewa

  2. Program czyste powietrze to jest inwestycja na długie bezpieczne ,zdrowe lata .Cieszy mnie to ,że program co róż jest udoskonalany oraz wprowadzane są do niego różne rozwiązania.Walka ze smogiem wcale nie musi być ciężka. Wszystko tak naprawdę zależy od ludzi i ich podejścia do życia. Ja osobiście skorzystałam z dofinansowania i cieszę się nowym kotłem z firmy Kostrzewa

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here