Koronawirus w Raciborzu: Miejskie służby kryzysowe w pełnej gotowości

Miejskie służby kryzysowe w pełnej gotowości
Miejskie służby kryzysowe w pełnej gotowości

Wszelkie działania w zakresie zapobiegania chorobie prowadzone są przez służby sanitarne i wojewodę. Pytania dotyczące choroby należy kierować bezpośrednio do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu.

Dziś, 9 marca, na polecenie prezydenta Raciborza Dariusza Polowego odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek podległych miastu: Wodociągów Raciborskich, Przedsiębiorstwa Komunalnego, Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Zarządu Budynków. W posiedzeniu uczestniczył również Powiatowy Inspektor Sanitarny. W trakcie spotkania omówiono zasady współdziałania służb miejskich ze służbami sanitarnymi w zakresie profilaktyki i zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- reklama -

Ustalono, że w dalszym ciągu należy prowadzić politykę informacyjną oraz odpowiednie działania w zakresie:
– utrzymywania podwyższonego poziomu higieny – częste mycie rąk,
– dezynfekcja pomieszczeń ogólnodostępnych, w tym pojazdów komunikacji miejskiej,
– unikania przebywania w dużych skupiskach ludzkich,
– utrzymywania odpowiedniej odległości (minimum 1 metr) zwłaszcza w kolejkach, środkach transportu,
– egzekwowania zaleceń dotyczących nieprzyjmowania do placówek oświatowych dzieci i młodzieży z objawami przeziębienia,
– zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Wszelkie działania w zakresie zapobiegania chorobie prowadzone są przez służby sanitarne i wojewodę. Pytania dotyczące choroby należy kierować bezpośrednio do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu.

Numer infolinii: 604 106 359.

Jak informuje Urząd Miasta Racibórz, służby kryzysowe są w pełnej gotowości do działania i realizacji ewentualnych zaleceń służb sanitarnych i wojewódzkich służb kryzysowych.

Do oddziału zakaźnego Szpitala Rejonowego w Raciborzu w ostatnim okresie trafiło pięć osób zarażonych koronawirusem – nie są to mieszkańcy powiatu raciborskiego. Należy mieć na uwadze, że na oddział zakaźny raciborskiego szpitala kierowani są mieszkańcy całego Subregionu Zachodniego obejmującego m.in. Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory, powiaty: rybnicki, raciborski i wodzisławski. Czytaj więcej: Trzy kolejne osoby z koronawirusem trafiły do szpitala w Raciborzu.

Miasto apeluje o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znaleźć można w serwisach instytucji publicznych, na stronach www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce: gis.gov.pl/aktualnosci/apel-glownego-inspektora-sanitarnego-w-zwiazku-z-wystepowaniem-koronawirusa-w-polsce.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here