Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co oznacza w praktyce?

0
koronawirus-covid-19-630x420
Zdjęcie poglądowe

Wczoraj, 12 marca, weszło w życie rozporządzenie na mocy którego został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. W praktyce dotknie to kwestii związanych z przemieszczaniem się, obrotem określonych przedmiotów czy udostępnianiem nieruchomości.

Wraz w wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego dziewiętnaście szpitali w Polsce zostaje przekształconych w szpitale zakaźne. Czytaj więcej: Szpital w Raciborzu przekształcony w szpital zakaźny

- reklama -

Jak wprowadzone rozporządzenie wpłynie na codziennie życie Polaków? W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
– czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
– obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – powiedział prof. Szumowski.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here