Uwaga na oszustów! Próby wyłudzenia w Rybniku

Policja

Dzisiaj, 18 marca, doszło do prób wyłudzenia pieniędzy. Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! – Apelujemy do członków rodziny i opiekunów osób starszych. Przeczytajcie poniższe informacje i powiedzcie o nich Waszym bliskim – przekazuje policja.

Na terenie powiatu rybnickiego znowu pojawiali się oszuści. Dzisiaj policjanci otrzymali informacje o nieudanych próbach oszustwa, podczas których osoby podczas rozmowy telefonicznej usiłowały wyłudzić pieniądze. Oszuści podają się za członka rodziny, informują o wypadku i proszą o przekazanie pieniędzy.

- reklama -

Pierwsze zgłoszenie otrzymano po godzinie 10.00. Wówczas mieszkanka Palowic odebrała telefon od rzekomej córki. Oszustka, płacząc powiedziała do mieszkanki naszego regionu: „Mamo, miałam wypadek…”. Na szczęście seniorka zorientowała się, że to próba oszustwa i zadzwoniła na numer alarmowy. Kolejne zgłoszenia otrzymano od mieszkańców Szczejkowic i Stanowic. Apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze!

Pamiętaj

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

– Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłatę z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności – informuje policja.

/KMP Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here