Komunie Święte przeniesione. Jest dekret biskupa opolskiego

komunia
Fot. Pixabay

24 marca wyszedł dekret biskupa opolskiego regulujący kwestie duszpasterskie. Biskup Andrzej Czaja przedłużył dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

Msze i pogrzeby

- reklama -

Proboszczowie i rektorzy kościołów są zobowiązani do przestrzegania, aby w żadnym obrzędzie religijnym nie uczestniczyło więcej niż 5 osób jednocześnie, z wyłączeniem pełniących posługę liturgiczną. Informację o tym należy umieścić na drzwiach kościoła. We Mszach świętych może uczestniczyć jedynie 5 osób z rodziny, która zamówiła intencję. W przypadku koncelebry należy liczbę uczestników rozłożyć na liczbę przyjętych intencji. Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Poza duchownym i pracownikami firmy pogrzebowej może w nich wziąć udział jedynie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego; Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu wg tych samych zasad albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.

Drogi Krzyżowe i rekolekcje

Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zawieszone zostają wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne. Proszę duszpasterzy o zachęcanie wiernych do udziału w rekolekcjach poprzez środki masowego przekazu.

Pierwsze Komunie Święte

Bierzmowania i Pierwsze Komunie Święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.

Cała treść dekretu dostępna tutaj.

/źródło: Diecezja Opolska oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ważny apel Arcybiskupa Rysia. Piszmy e-maile, dzwońmy również do naszych Biskupów by i na naszym terenie patronowali takim zbiórkom na respiratory ratujące życie.

    https://youtu.be/zjKOkNAbal4

    Respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi 98 1020 3352 0000 1602 0010 0362 Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi z dopiskiem – darowizna

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here