Nowe ograniczenia. Czy spacer lub jogging są dozwolone?

Rower
Fot. Freepik

Wczoraj rząd wprowadził ograniczenie przemieszczania. Wyjście z domu możliwe jest tylko w określonych warunkach. Czy takim wyjątkiem jest saper lub jogging? Odpowiadamy na główne pytania.

Dodatkowe ograniczenia będą obowiązywać do soboty 11 kwietnia. – Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza – ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później – powiedział premier. Ograniczenie przemieszczania budzi wśród mieszkańców wątpliwości. Kiedy można wyjść z domu, a kiedy spotka się to z karą finansową?

- reklama -

– Czy można wyjść z domu i zrobić zakupy albo wyprowadzić psa?

Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, jak robienie zakupów, wyprowadzenie psa czy wizyta u lekarza.

Czy będzie można wyjść z domu, aby opiekować się starszą osobą?

Tak, nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Czy można wyjść na spacery do parku lub lasu?

Wyjście na spacer do parku lub do lasu można zaliczyć do niezbędnych potrzeb codziennego życia. trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób. MZ zaleca, aby ograniczyć tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii – podaje rząd.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzono jednak nowe zasady – na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęca sięwszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

/źródło: www.gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here