Wybory prezydenckie 2020 w Polsce. Zmiany w kodeksie wyborczym

0
Wybory
Fot. archiwum portalu

PiS chce, by w głosowaniu korespondencyjnym mogły brać udział również osoby podlegające kwarantannie i te, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.

Wśród przyjętych przez sejm poprawek do specustawy dotyczącej koronawirusa znalazła się zmiana kodeksu wyborczego. Przegłosowano ją dziś, 28 marca, o godz. 4:25. Za głosowało 222 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się trzech.

- reklama -

Zgodnie z przyjętymi poprawkami klubu PiS głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy „podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych”, a także ci „którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat”. Wyborcy ponadsześćdziesięcioletni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika – tak jak niepełnosprawni. Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed wyborami.

Szczegóły głosowania korespondencyjnego, w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne, ma ustalać minister właściwy do spraw łączności – obecnie minister infrastruktury – w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i Państwowej Komisji Wyborczej.

Senat ma zająć się ustawą antykryzysową na posiedzeniu we wtorek 31 marca.

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here