Koronawirus. Kto nie może prowadzić samochodu?

samochod
Fot. Freepik

Zgodnie z zasadą ograniczenia przemieszczania się, od 1 kwietnia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Obostrzenia dotknęły pewnej grupy kierowców.

Według najnowszych regulacji dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Mowa więc o kierowcach posiadających uprawnienia A1, B1 i AM, czyli tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Zgodnie z nowymi zasadami nie mogą oni wsiadać do samochodu bez pełnoletniej osoby towarzyszącej.

- reklama -

Prawo jazdy AM (motorower, lekki quad) można uzyskać w wieku od 14 lat, zaś prawo jazdy A1 i B1 można uzyskać po skończeniu 16 roku życia. W tym przypadku kierujący jest uprawniony do jazdy motocyklem o mocy nie przekraczającej 15 KM (20 KM w przypadku trójkołowca) oraz samochodów o masie własnej do 550 kg przy przewozie rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób.

Przypomnijmy, od 2 kwietnia w zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzono ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób czy prywatnych przewoźników. Pojawia się pytanie, czy np. w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca? Tak. Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

Wychodzenie z domu powinno być jednak ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Przemieszczać się można w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi)

/red./

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj