Obowiązek zakrywania twarzy. Rząd przedłużył obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Adam Guz/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Adam Guz/KPRM

Rząd wprowadził obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Poinformowano o tym dziś podczas konferencji premiera i ministra zdrowia. 

Rząd przedłużył wszystkie dotychczasowe obostrzenia do 19 kwietnia. Mowa o ograniczeniach dotyczących limitu osób w sklepach i kościołach, a także ograniczenia działalności galerii handlowych czy salonów fryzjerskich. Do  26 kwietnia przedłużono zamknięcie szkół, a także zawieszenie ruchu lotniczego i kolejowego. Przedłużono też zamknięcie granic, sanitarne kontrole oraz obowiązkową kwarantannę. Zdaniem premiera te działania dobrze się sprawdziły. Ograniczenia w  organizacji imprez masowych obowiązuje nadal, do odwołania.  – To nie są ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania – powiedział premier. Po świętach rząd ma przedstawić nowy plan „powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej” – powiedział premier.

- reklama -

Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach – informuje kancelaria premiera.

Kilka następnych dni to ważny czas dla wielu Polaków z uwagi na Święta Wielkanocne. Premier zaapelował o pozostanie w domach, w wąskim gronie najbliższej rodziny. Sam powiedział, że dla niego to pierwsze smutne święta, gdy nie zobaczy się z całą rodziną.

Przesunięcie matur i egzaminu ósmoklasisty

Rząd zdecydował o przesunięciu terminu egzaminów, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca. Informacja zostanie podana na 3 tygodni przed egzaminami. Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy.

Zakrywanie twarzy

Zdaniem Szumowskiego gdyby nie restrykcje i izolacja społeczna dziś w Polsce zakażonych osób byłoby 20 – 40 tys. Jak powiedział, jeśli spędzimy święta tak jak co roku, z całą rodziną, za miesiąc liczba chorych diametralnie wzrośnie. Dlatego zaapelował o izolację i spędzanie świąt tylko w gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu obowiązku zakrywania twarzy. Do tej pory resort zdrowia odradzał noszenie maseczek ochronnych osobom zdrowym, ich używanie zalecano jedynie pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom chorym na koronawirusa lub z jego objawami. Teraz maseczki będą obowiązkowe w przestrzeni publicznej, mają zakrywać nos i usta. Obowiązek obejmie wszystkich od przyszłego czwartku, 16 kwietnia. Nie muszą to być stricte maseczki, jak powiedział minister dozwolone są chusty czy szaliki. Ta decyzja dyktowana jest coraz większą liczbą osób chorych bezobjawowo.

tekst aktualizowany

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj