Ważna informacja dla seniorów. Jak zmienić numer konta w ZUS bez wychodzenia z domu?

ZUS seniorzy
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Numer konta bankowego, na które ZUS przelewa seniorom emerytury musi być szczególnie chroniony. Dlatego jeśli emeryt chce zmienić rachunek bankowy powinien to zrobić w sposób jak najbardziej bezpieczny.

Można to zrobić bez wychodzenia z domu, przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Poniżej kilka wskazówek jak zrobić to szybko i bezpiecznie.

- reklama -

Jeżeli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu PUE, w każdej chwili może go sobie założyć. Pomocna może być bankowość internetowa, bowiem jest kilka banków, które udostępniły usługę założenia i logowania na PUE właśnie z poziomu strony danego banku.

Innym rozwiązaniem jest założenie profilu na stronie internetowej PUE ZUS. Taki profil trzeba potwierdzić. Jest kilka sposobów, a jednym z nich jest użycie profilu zaufanego (ePUAP). – Potwierdzenie naszej tożsamości jest bardzo ważne, gdyż po aktywacji profilu PUE ZUS uzyskujemy dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym. Co więcej, profil PUE daje nam też możliwość składania, w naszym imieniu, dyspozycji, m.in. zmianę numeru rachunku bankowego, na które wypłacane jest świadczenie z ZUS. Świadczeniobiorca może też ze swojego konta na PUE pobrać swój PIT 11A lub PIT 40A – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Jak zmienić na PUE ZUS rachunek bankowy

Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznyc,h a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD. W tym momencie wyświetli się dokument: Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego.

Wniosek po wypełnieniu (system intuicyjnie naprowadza co dalej) należy podpisać np. profilem zaufanym (dlatego także należy założyć profil zaufany, a potem konto na PUE). To najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący, że nikt nieupoważniony nie zmieni seniorowi konta w banku, żeby ukraść pieniądze

JAK ZAŁOŻYĆ ePUAP I PUE BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?

Profil zaufany (ePUAP) można założyć także bez wychodzenia z domu, poprzez swoje konto bankowe. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego – ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego.

KROK 1. JAK ZAŁOZYĆ W DOMU PROFIL ZAUFANY?
Jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego (ePUAP) wystarczy zalogować się na swoje bankowe konto i w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany”.
– Dalej system rejestracji „poprowadzi nas za rękę”. Gdy mamy swój profil zaufany możemy załatwiać wiele spraw urzędowych a także „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS – zapewnia rzeczniczka.

JAK ZAŁOZYĆ W DOMU KONTO NA PUE ZUS?

Wystarczy na stronie głównej www.zus.pl kliknąć „zarejestruj się”
(niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie”,
dalej system „poprowadzi za rękę.

Dalej wybieramy pierwszy przycisk „profil zaufany”
i system ponownie „poprowadzi nas za rękę”.

JAK PODPISYWAĆ PISMA DO ZUS PRZEZ PROFIL ZAUFANY?
Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować
i w „powiązać” konto na PUE z kontem ePUAP ta opcja jest
w konfiguracja profilu/dane płatnika.

/ZUS oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj