Raciborski wymazobus pobrał już kilkaset próbek

Wymazobus
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy udostępnił na te potrzeby część budynku Raciborskiego Centrum Rehabilitacji przy ul. Rzeźniczej, co znacznie przyspieszyło uruchomienie wymazubusu w naszym regionie. Fot. UM Racibórz (zdjęcie archiwalne)

Łącznie, biorąc pod uwagę także mieszkańców Żor, Rybnika i okolic, pobrano już ponad 900 wymazów.

Od ponad miesiąca na terenie regionu działa wymazobus pobierający materiał do badań w kierunku SARS-coV-2. Dotychczas załoga ambulansu pobrała 246 próbek od osób będących pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu. Łącznie, biorąc pod uwagę także mieszkańców Żor, Rybnika i okolic, pobrano już ponad 900 wymazów.

- reklama -

Zorganizowaniem wymazobusu zajęła się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu. Miasto Racibórz udostępniło dla niego bazę i pokrywa koszty obsługi dla całego powiatu raciborskiego. – Z naszego rozwiązania decydują się korzystać kolejne miasta i powiaty, finansując prace wymazubusu na swoim terenie. Teraz dzięki wspólnym staraniom samorządowców i inspekcji sanitarnej próbki pobierane są każdego dnia nie tylko od mieszkańców powiatu raciborskiego, ale i Żor, Rybnika i okolic. Koszt materiałów wykorzystywanych w pracy wymazobusu pokrywa urząd wojewódzki – informuje raciborski magistrat.

Wymazobus, począwszy od 8 kwietnia, codziennie rano wyrusza z ul. Rzeźniczej w Raciborzu. Ratownik medyczny oraz pielęgniarka objeżdżają osoby wskazane przez raciborski i rybnicki sanepid objęte kwarantanną lub izolacją domową i pobierają od nich próbki. Następnie zawożą je do wskazanego laboratorium. Początkowo było to ok. 20 badań dziennie. Dziś średnia liczba pobieranych wymazów każdego dnia to 40. Zdecydowany wzrost nastąpił głównie w Rybniku i powiecie rybnickim w związku z sytuacją w kopalniach.

Jak wygląda pobór wymazu? – Osoby wytypowane do badania są o tym informowane wcześniej przez lokalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. My dodatkowo uprzedzamy je około 20 minut przed naszym przyjazdem – wyjaśnia załoga raciborskiego wymazobusu. – Przed każdym pobraniem próbki zakładamy dodatkowy kombinezon i rękawiczki. Osoba badana proszona jest o wyjście na próg swojego mieszkania/domu w celu pobrania wymazu. Wymaz pobierany jest z gardła za pomocą specjalnej pałeczki do wymazów. Próbka trafia do podpisanego pojemnika, a następnie do lodówki. Trwa to chwilkę, a znacznie więcej czasu zabiera nam przebranie się i dezynfekcja po każdym takim pobraniu – dodają. Tylko wówczas, gdy osoba objęta kwarantanną nie może podejść do drzwi, pielęgniarka wchodzi do domu tej osoby w celu pobrania wymazu.

Osoby objęte kwarantanną wykazują duże zrozumienie dla pracy załogi wymazobusu. – Jesteśmy przyjmowani ze spokojem i cierpliwością. Wiele osób wręcz nas oczekuje, gdyż tylko negatywny wynik badań może ich zwolnić z dalszej kwarantanny – wyjaśniają ochotnicy tworzący skład raciborskiego wymazubusu.

Funkcjonowanie wymazobusu poprawiło dostępność do badań dla osób podejrzanych o zakażenie SARS-coV-2 lub po bezpośrednim kontakcie z osobami zakażonymi tym wirusem. Dzięki tym działaniom można skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i zapobiec kolejnym zachorowaniom na COVID-19 w zlokalizowanych ogniskach.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj