Wojewoda śląski: Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin

koronawirus maska
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wydał oświadczenie, w którym apeluje o zaprzestanie hejtu wobec górników. Fala hejtu skierowana w ich stronę jest związana z ogniskiem koronawirusa na Śląsku.

– Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę. Jednocześnie pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec fali hejtu, z jakim od kilku dni spotykają się pracownicy branży górniczej i ich rodziny – branży stanowiącej tak ważny trzon gospodarki energetycznej nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju – pisze wojewoda.

– Praca w kopalni wyróżnia się swoją specyfiką i trzeba mieć na uwadze, że chcąc zachować funkcjonowanie zakładu wydobywczego, nie sposób całkowicie wykluczyć bezpośredniego kontaktu pomiędzy górnikami, którzy nawet przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa, aby wykonywać swoje obowiązki, nadal są narażeni na ryzyko zakażenia. Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa – czytamy w oświadczeniu.

- reklama -

– Chcę jednocześnie zaznaczyć, że polski rząd robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalni, ale wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i władzami spółek górniczych – wspólnie staramy się wypracowywać najbardziej optymalne rozwiązania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w regionie. Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych. Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby Covid-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa. Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom. – uważa Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

/ŚUW Katowice oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj