Wybory na Śląsku tylko korespondencyjnie? Szumowski odpowiada

0
Szumowski
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, zdjęcie archiwalne Fot. KPRM

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Roberta Mazurka w RMF FM. Zdaniem ministra, w województwie śląskim, z uwagi na dużą liczbę zakażeń koronawirusem, możliwe są wybory tylko w formie korespondencyjnej.

– Dzisiaj widzimy sytuację dużego ogniska na Śląsku. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli tam przeprowadzić wybory tradycyjne – powiedział Łukasz Szumowski.

- reklama -

Przypomnijmy, nowelizacja ustawy o wyborach prezydenckich daje możliwość przeprowadzenia głosowania w dwóch formach: jako tradycyjne głosowanie w lokalach wyborczych oraz głosowanie korespondencyjne. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził do ustawy poprawkę, która daje mu możliwość podjęcia decyzji o zarządzeniu wyborów wyłącznie korespondencyjnych w danym regionie lub mieście. Dlatego jeśli ogniska koronawirusa na Śląsku nie będą wygasać, możliwe jest przeprowadzenie wyborów tylko korespondencyjnych.  Oficjalna data wyborów nie jest jeszcze znana.

Nadal obowiązuje dystans społeczny

Jak powiedział minister zdrowia, obostrzenia mogą wrócić, jeśli liczba zakażonych radykalnie wzrośnie. Szumowski przywołał też przykład Seulu, gdzie po odmrożeniu gospodarki ludzie nie zachowali reżimu sanitarnego i liczba zakażonych ponownie wzrosła. Dlatego ważne jest dalsze dystansowanie społeczne, zakrywanie nosa i usta oraz stosowanie się do zaleceń sanitarnych.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here