Kto dokończy Jaworzno III w przypadku upadłości Rafako?

Rafako
Rafako

– Na razie liczymy na dobrą dalszą współpracę z Rafako i na to, że zgodnie z deklaracjami ten blok zostanie oddany do użytku. Wszystkie nasze wysiłki koncentrujemy na tym, aby ten blok najszybciej został uruchomiony i jak najszybciej generował energię elektryczną – wyjaśnia Marek Wadowski z Tauron Polska Energia.

4 maja 2020 r. Tauron zawarł porozumienie z konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa, które busuje nowy blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Ustalono m.in. nowy termin oddania bloku – 15 listopada 2020 r. Pierwotnie blok miał być oddany w grudniu 2019 r., padają więc pytania o kary umowne, których Tauron mógłby domagać się od raciborskiej spółki. – Nasze podejście jest takie, że o rozliczeniu finansowym budowy tego bloku chcemy rozmawiać wtedy, kiedy blok będzie oddany do użytku. Dlatego w tej chwili trudno przesądzać, jak będzie wyglądała sytuacja związana z karami umownymi. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych rozliczeniach, ponieważ blok nie został oddany – mówi Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów Tauron Polska Energia.

- reklama -

Sprawę komplikuje fakt, iż Rafako znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Ze wstępnych wyników finansowych za 2019 r. wynika, że przychody ze sprzedaży wynoszą 949,99 mln zł (wzrost o 306,68 mln zł w stosunku do 2018 r). Strata brutto ze sprzedaży wynosi 112,56 mln zł (wobec zysku na poziomie 61,89 mln zł za 2018 r.). Strata operacyjna Rafako za 2019 r. wynosi 240,29 mln zł wobec zysku na poziomie 3,70 mln zł za 2018 r., natomiast strata netto z działalności kontynuowanej za 2019 r. wynosi 257,95 mln zł wobec zysku za rok 2018 r. (4,30 mln zł).

Czytaj więcej na portalu PLUSYdlaBIZNESU: Kto dokończy Jaworzno III w przypadku upadłości Rafako?

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. RAFAKO TO JEDNO Z LEPSZYCH PRZEDSIEBIORSTW W POLSCE. PRACOWALEM TAM JAKO KONSTRUKTOR
    W LATACH 70 TYCH. MAM NADZIEJE ZE RAFAKO SIE UTRZYMA I BEDZIE DALEJ BUDOWAC NOWE ELEKTROWNIE.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj