Czy Racibórz ma szansę wygrać konkurs Dworzec Roku?

Dworzec
Dworzec PKP w Raciborzu

9Konkurs na najlepszy dworzec kolejowy w Polsce ma na celu wypromowanie obiektów z regionu. Oceń szanse naszych dworców.

18 maja ruszyła trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”, czyli zorganizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca pozytywne oblicze kolei. W pierwszym etapie konkursu na stronie dworzec-roku.pl istnieje możliwość zgłoszenia dworców. Regulamin konkursu obejmuje czynne dworce kolejowe, na co dzień otwarte dla podróżnych, a największe szanse na nominacje do grona finalistów mają przede wszystkim te, które przeszły przemianę i dzięki temu stanowią wzór do naśladowania.

- reklama -

W minionej edycji w finałowej dziesiątce znalazł się dworzec w Wodzisławiu Śląskim. Wodzisławski dworzec powstał pod koniec XIX w. Swoją funkcję pełnił jeszcze do początku XXI w. Później został zamknięty i niszczał. Dzięki staraniom władz miasta i środkom unijnym pozyskanym w ramach różnych projektów Wodzisław Śl. swój dworzec odzyskał. Na parterze mieści się poczekalnia, kasy oraz automaty z napojami. Pierwsze piętro zostało przeznaczone na sale warsztatowo-szkoleniowe, na drugiej kondygnacji znajdują się biura projektów. A dzięki rewitalizacji linii kolejowej nr 158 Wodzisław Śl. powrócił na kolejową mapę Polski.

Fot. Starostwo Powiatowe

Od prawie trzech lat podróżni mogą korzystać z nowego budynku dworca w Krzyżanowicach. Znajduje się w nim poczekalni o powierzchni 26  wraz z toaletami, w tym przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się też dwa lokale mieszkalne i dwa pomieszczenia biurowe z zapleczem sanitarnym i socjalnym.

Fot. UG Krzyżanowice

Po zamknięciu etapu zgłoszeń przeprowadzone zostaną audyty, które pozwolą zweryfikować zgłoszenia. W rezultacie powstanie lista dziesięciu dworców – finalistów konkursu, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Wszystkie szczegóły i formularz zgłoszeniowy, wraz z ankietą są dostępne na stronie www.dworzec-roku.pl

oprac. /red/

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Raciborski dworzec PKP do konkursu??!? Chyba na najbardziej zapuszczony, zapomniany jak adoptowany szczeniak…. Wstydzić się możemy za TAKI STAN dworca PKP!

  2. Jak go odbudują na podstawie starych Niemieckich planów to by były szanse na Konkurs. W Raciborzu w ciągu 75 lat nie udało sie nic zbudować co by przywróciło stary Raciborz. Architekci za Komuny to była generacja słomianych Dachów, i tak to zostało do dziś.

  3. W Raciborzu w ciągu 75 lat nie udało sie nic zbudować co by przywróciło stary Raciborz. Architekci za Komuny to była generacja słomianych Dachów, i tak to zostało do dziś.
    Jak go odbudują na podstawie starych Niemieckich planów to by były szanse na Konkurs.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj