„Kajko i Kokosz uczą archeologii” w raciborskim muzeum

"Kajko i Kokosz", Janusz Christa
"Kajko i Kokosz", Janusz Christa

Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń.

Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” będzie prezentowana w budynku ekspozycyjnym Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 od 10 lipca do 30 września.

- reklama -

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.

– Zapraszamy zatem do zwiedzania, bo dużo tu będzie zabawy i śmiechu. Christa ma wielki dar rozśmieszania, to gawędziarz, niemalże bard i bajarz. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, a najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty. Od niedawna też klasyczny album Christy o przygodach Kajka i Kokosza pt. „Szkoła latania” stał się lekturą szkolną. Zapraszamy więc i całe klasy, by mogły poznać owych bohaterów! – zachęca Muzeum w Raciborzu.

Przenieśmy się zatem w czasie w dość odległą przeszłość, kiedy to słowiańską krainę pokrywała nieprzenikniona puszcza pełna dzikiego zwierza, a na jej obrzeżach żyli mieszkańcy grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, a strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza…

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, kurator, marszand i znawca komiksu polskiego. Współpraca: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy. Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych, z archiwum rodzinnego Pauliny Christy. Rysunki autorstwa Janusza Christy ©Egmont ©Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj