PGG: Prawie 98% zakażonych pracowników choruje bezobjawowo

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

– To niespotykana w Unii Europejskiej skala testów wśród pracowników jednej firmy – tak prezes PGG, Tomasz Rogala, ocenia badania przesiewowe w kopalniach PGG. Wynika z nich, że hospitalizowano zaledwie 1,65 proc. spośród zakażonych pracowników.

Trwają badania przesiewowe w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Prezes PGG Tomasz Rogala nie kryje dumy z powodu skali przedsięwzięcia. – Dokładnie 46 643 testów na koronawirusa wykonano u pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. To niespotykana w Unii Europejskiej skala testów wśród pracowników jednej firmy. Okazało się, że tylko 1,99 proc. spośród wszystkich pracowników spółki jest zakażonych koronawirusem, a blisko 98 proc. z nich przechodzi chorobę bezobjawowo. Pośród zakażonych hospitalizowano tylko 1,65 proc. pracowników, a mniej niż procent przebywa w izolacji – czytamy we wczorajszym oświadczeniu spółki. We wtorek, 16 czerwca, odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy w Warszawie, które poświęcone zostało m.in. sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach.

- reklama -

Szybki powrót do produkcji 

Jak podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG S.A., spółka chce mieć pewność bezpieczeństwa pracowników. – Motywacją naszych działań jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa oraz jak najszybszy powrót do codziennej pracy w normalnych, bezpiecznych warunkach. Przed nami dwa priorytety do realizacji – zabezpieczenie naszych pracowników oraz szybki powrót do produkcji, która zapewni spółce stabilność rynkową – dodał szef Polskiej Grupy Górniczej.

Laboratorium 

W PGG S.A. na bieżąco przeprowadza się testy przesiewowe u pracowników. Spółka planuje zakup sprzętu do nowoczesnego laboratorium diagnostycznego SARS-CoV-2. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości będzie można w Katowicach przeprowadzać prawie 2 tys. badań dziennie. W ten sposób przetestowanie pracowników jednej kopalni zajmie zaledwie dwa dni. Zapobiegnie to tworzeniu się nowych ognisk epidemicznych w zakładach górniczych. – Przygotowany i wdrożony przez spółkę system zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii jest skuteczny i przynosi efekty – zapewnił prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Do dodatkowych narzędzi, które wykorzystuje spółka w celu zapobiegania Covid-19, należy system komunikacji sms-owej z pracownikami, komunikaty i informacje w zakładach produkcyjnych oraz ścisła współpraca ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.

Lekki przebieg choroby 

– Przebieg choroby u większości naszych pracowników jest lekki lub bardzo lekki. To cieszy. My jednak nie lekceważymy zagrożenia, dlatego dążymy do tego, by wszyscy zagrożeni byli przebadani i by została im oraz ich rodzinom zapewniona kompleksowa diagnostyka oraz pomoc – powiedział Tomasz Rogala.

W PGG S.A. od kilku dni liczba pracowników, którzy wyzdrowieli z Covid-19, przewyższa liczbę aktywnych zakażeń. Ozdrowieńców z dnia na dzień przybywa – obecnie jest ich 1125, wobec 1834 potwierdzonych od początku epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Nadal zainfekowanych jest ponad 700 pracowników. Ubywa osób objętych kwarantanną (obecnie 974) – informuje PGG.

Przypomnijmy, że województwo śląskie ma największą w Polsce liczbę potwierdzonych zakażeń. Od początku epidemii infekcję wykryto u 5945 górników z kilkunastu kopalń w trzech spółkach węglowych. Górnicy stanowią przeszło połowę wszystkich zakażonych w województwie (53 proc. z 11,2 tys. osób) oraz 19,7 proc. z 30,2 tys. zakażonych w całej Polsce.

/źródło: PGG oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj