Będzie referendum w sprawie przyłączenia powiatu raciborskiego do woj. opolskiego?

17
raciborz rynek
Racibórz

– Mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej przekonani, że w województwie śląskim jesteśmy traktowani po macoszemu jako odległa prowincja ze wszystkimi tego skutkami. A ponad 800-letnia historia naszego dumnego grodu predystynuje nas do godniejszej roli i miejsca. Takie możemy znaleźć na życzliwej nam Ziemi Opolskiej – tłumaczy radny Piotr Klima.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Racibórz, która odbędzie się 24 czerwca, radny Piotr Klima zamierza postawić wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia powiatu raciborskiego do województwa opolskiego.

- reklama -

Powiat został odłączony od województwa opolskiego w wyniku reformy administracyjnej w 1975 r. W ostatnich kilku latach nasiliły się tendencje do powrotu do poprzedniego stanu. – Dyskusje podejmowane przez mieszkańców powiatu, różne środowiska i grupy społeczne wskazywały na blaski i cienie bycia w województwie śląskim czy województwie opolskim. Wielu wskazuje na nasze wielowiekowe związki kultury i tradycji – pisze Piotr Klima w liście do mieszkańców.

– W ostatnim czasie kilku miesięcy nasiliły się opinie co do korzyści przynależności do województwa opolskiego. Szalę goryczy dopełniła sprawa potraktowania szpitala rejonowego i jego poradni specjalistycznych, gdy przed trzema miesiącami odebrano naszym mieszkańcom konstytucyjne prawo do korzystania z nich. Aktywność Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Raciborza powoduje, że o sprawie dużo się mówi i dyskutuje nie tylko w Raciborzu i powiecie, ale również w Katowicach i Warszawie. Społeczeństwo nie godzi się na sposób traktowania nas przez władze odpowiedzialne za tę tak istotną dla zdrowia i życia sprawę. Natomiast sposób potraktowania sprawy w Kędzierzynie-Koźlu pokazuje, że można jednak inaczej. Tam na szpital jednoimienny przekazano jeden z dwóch szpitali i nie zamknięto poradni specjalistycznych. Obecnie szpital w Koźlu został wykreślony z wykazu szpitali jednoimiennych i powrócił do swych pierwotnych funkcji – tłumaczy radny.

– Mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej przekonani, że w województwie śląskim jesteśmy traktowani po macoszemu jako odległa prowincja ze wszystkimi tego skutkami. A ponad 800-letnia historia naszego dumnego grodu predystynuje nas do godniejszej roli i miejsca. Takie możemy znaleźć na życzliwej nam Ziemi Opolskiej – pisze radny Piotr Klima.

Pełna treść listu Piotra Klimy do mieszkańców

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

17 KOMENTARZE

 1. Racibórz do opolszczyzny

  Słusznie

 2. Daniel Raczkowski

  Popieram w całej rozciągłości!!!!!!

 3. rack

  Oby nam się udało!

 4. olaf

  Śląsk znany jest w Polsce z powodu zakażeń korono.wirusem i głupim portowym.czas to zmienić

 5. Marek 74

  Bylibyście jednym z największych miast w województwie Opolskim.Nie co teraz .Jedno z wielu na śląskim.Było by super.Racibórz to piękne miasto.W latach 70 to rozkwit miasta .Kiedy byliście w opolskim.Czas do tego wrócić. Trzymam kciuki za was.Jak to mówił inżynier Karłowski w czterdziestolatku.Od Warszawy po Racibórz.!

 6. Anonim

  Najwyższy czas

 7. Włodek

  Najwyższy czas

 8. Mieszkaniec K-Koźla

  Nie wiem jak inni ale ja was przywitam otwartymi ramionami 🙋‍♂️

 9. Roman

  Tez uważam że należny wrócić do Opolskiego. Choc mieszkam w Rudach, to pamiętam czasy kiedy były w Opolskim. Było lepiej. Może i u nas znajdzie się grupa inicjatywna aby do tego doszło. Nie mniej życzę tego Raciborzanom z całego serca.

 10. Olo

  Tak, całym sercem

 11. aas

  A pamiętam czasy z dwadzieścia lat temu, jak na Opolskie wołaliście Oklahoma lub Łopolskie Hadziaje! Teraz Ślunsk w dupe parzy? Dopiero Corona Virus otworzył oczy…
  Po za tym, wielu mieszkańców Raciborza wywodzi się z Opolszczyzny – powrót do Siebie 😉
  Szkoda tylko, że mam wątpliwości czy dojdzie do powrotu Raciborza do Opolskiego i zniknie SRC a będzie OR lub ORC ;D

 12. Anonim

  Najwyższy czas Panie Piotrze Nareszcie ktoś zajął się problemem tego pięknego regionu. Który przez 800 lat związany jest z Opolem. Brawo Panie Klima.

 13. Tv tv

  Może wreszcie poprawi się komunikacja między miastami

 14. REAL,ISTA

  RACIBORZ TYLKO OPOLSKI A ZYSKA BARDZO DUZO A W SLASKIM BEDZIE JAK ZAWSZE JAKO PIATE KOLO U WOZU

 15. KAROL

  RACIBORZ POWINIEN WROCIC NA OPOLSZCZYZNE TO JEST NASZA SZANSA OLESNO I DOBRODZIEN NI ZALUJA ANI CHWILI

 16. Anonim

  Do OPOLSZCZYZNY W KONCU BEDZIEMY U SIEBIE

 17. td

  Do OPOLSZCZYZNY W KONCU BEDZIEMY U SIEBIE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here