Będzie referendum w sprawie przyłączenia powiatu raciborskiego do woj. opolskiego?

raciborz rynek
Racibórz, zdjęcie archiwalne

– Mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej przekonani, że w województwie śląskim jesteśmy traktowani po macoszemu jako odległa prowincja ze wszystkimi tego skutkami. A ponad 800-letnia historia naszego dumnego grodu predystynuje nas do godniejszej roli i miejsca. Takie możemy znaleźć na życzliwej nam Ziemi Opolskiej – tłumaczy radny Piotr Klima.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Racibórz, która odbędzie się 24 czerwca, radny Piotr Klima zamierza postawić wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia powiatu raciborskiego do województwa opolskiego.

- reklama -

Powiat został odłączony od województwa opolskiego w wyniku reformy administracyjnej w 1975 r. W ostatnich kilku latach nasiliły się tendencje do powrotu do poprzedniego stanu. – Dyskusje podejmowane przez mieszkańców powiatu, różne środowiska i grupy społeczne wskazywały na blaski i cienie bycia w województwie śląskim czy województwie opolskim. Wielu wskazuje na nasze wielowiekowe związki kultury i tradycji – pisze Piotr Klima w liście do mieszkańców.

– W ostatnim czasie kilku miesięcy nasiliły się opinie co do korzyści przynależności do województwa opolskiego. Szalę goryczy dopełniła sprawa potraktowania szpitala rejonowego i jego poradni specjalistycznych, gdy przed trzema miesiącami odebrano naszym mieszkańcom konstytucyjne prawo do korzystania z nich. Aktywność Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Raciborza powoduje, że o sprawie dużo się mówi i dyskutuje nie tylko w Raciborzu i powiecie, ale również w Katowicach i Warszawie. Społeczeństwo nie godzi się na sposób traktowania nas przez władze odpowiedzialne za tę tak istotną dla zdrowia i życia sprawę. Natomiast sposób potraktowania sprawy w Kędzierzynie-Koźlu pokazuje, że można jednak inaczej. Tam na szpital jednoimienny przekazano jeden z dwóch szpitali i nie zamknięto poradni specjalistycznych. Obecnie szpital w Koźlu został wykreślony z wykazu szpitali jednoimiennych i powrócił do swych pierwotnych funkcji – tłumaczy radny.

– Mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej przekonani, że w województwie śląskim jesteśmy traktowani po macoszemu jako odległa prowincja ze wszystkimi tego skutkami. A ponad 800-letnia historia naszego dumnego grodu predystynuje nas do godniejszej roli i miejsca. Takie możemy znaleźć na życzliwej nam Ziemi Opolskiej – pisze radny Piotr Klima.

Pełna treść listu Piotra Klimy do mieszkańców

oprac. /kp/

- reklama -

23 KOMENTARZE

  1. Bylibyście jednym z największych miast w województwie Opolskim.Nie co teraz .Jedno z wielu na śląskim.Było by super.Racibórz to piękne miasto.W latach 70 to rozkwit miasta .Kiedy byliście w opolskim.Czas do tego wrócić. Trzymam kciuki za was.Jak to mówił inżynier Karłowski w czterdziestolatku.Od Warszawy po Racibórz.!

  2. Tez uważam że należny wrócić do Opolskiego. Choc mieszkam w Rudach, to pamiętam czasy kiedy były w Opolskim. Było lepiej. Może i u nas znajdzie się grupa inicjatywna aby do tego doszło. Nie mniej życzę tego Raciborzanom z całego serca.

  3. A pamiętam czasy z dwadzieścia lat temu, jak na Opolskie wołaliście Oklahoma lub Łopolskie Hadziaje! Teraz Ślunsk w dupe parzy? Dopiero Corona Virus otworzył oczy…
    Po za tym, wielu mieszkańców Raciborza wywodzi się z Opolszczyzny – powrót do Siebie 😉
    Szkoda tylko, że mam wątpliwości czy dojdzie do powrotu Raciborza do Opolskiego i zniknie SRC a będzie OR lub ORC ;D

  4. Najwyższy czas Panie Piotrze Nareszcie ktoś zajął się problemem tego pięknego regionu. Który przez 800 lat związany jest z Opolem. Brawo Panie Klima.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj