Wojewoda nie mógł wydać polecenia przekształcenia szpitala? Opinia prawna ZPP

Szpital w Raciborzu
Szpital w Raciborzu. Fot. archiwum portalu

Opinia prawna Związku Powiatów Polskich stanowi, że wojewoda nie może wydawać jednostkom samorządu terytorialnego poleceń dotyczących wykonywania określonych, nowych zadań.  – Chyba nie ujawniono tego faktu radnym i komisji badającej skargę – napisał w liście do redakcji dr Marek Labus.

- reklama -

Dr Marek Labus przypomniał opinię prawną Związku Powiatów Polskich dotyczącą zakresu uprawnień wojewody do wydawania powiatom poleceń. Przesłał do naszej redakcji pismo, jakie trafiło do Starostwa Powiatowego w Raciborzu. M. Labus wskazuje, że opinią eksperta ZPP starostwo dysponuje od 20 marca 2020 roku.

W dokumencie ZPP postawiono pytanie, czy w świetle ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wojewoda ma prawo wydawać jednostkom samorządu terytorialnego polecenia dotyczące wykonywania przez nie określonych (nowych) zadań?

Ekspert ZPP odpowiada, że wojewoda nie ma takiego uprawnienia; określone zadania w trybie przywołanej ustawy może nakładać na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego wyłącznie Prezes Rady Ministrów.

Cały dokument do pobrania tutaj

Czytaj także:

Więcej o działaniach Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj