„Głosowałeś na Dudę? W II turze już nie musisz”. PKW wydało oświadczenie

1
Wybory
Fot. archiwum portalu

Państwowa Komisja Wyborcza wydała oświadczenie w sprawie informacji, jakie pojawią się ostatnio w sieci. Chodzi głównie o memy, w których przeciwnicy Andrzeja Dudy informują, że osoby, które zagłosowały na Dudę w pierwszej turze, nie muszą tego robić w II turze.

Po I turze wyborów prezydenckich w sieci pojawiło się sporo memów mówiących o tym, że osoby, które w I turze oddały głos na Andrzeja Dudę nie muszą iść na wybory w II turze, ponieważ ich głosy zachowują ważność. Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego żartowali w sieci, że 12 lipca zagłosują tylko ci wyborcy, którzy w I turze głosowali na innego kandydata niż Andrzej Duda. Informacje najczęściej podawano w formie memów – to, jak wyjaśnia Słownik Języka Polskiego, chwytliwa informacja o charakterze humorystycznym, rozpowszechniona w internecie, zwykle w postaci filmiku, obrazka lub zdjęcia.

- reklama -

Z pozoru błahe żarty przybrały na mocy do tego stopnia, że oświadczenie w tej sprawie  postanowiła wydać Państwowa Komisja Wyborcza, która zdementowała te informacje.

„Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe” – czytamy w komunikacie.

„Uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu. Wynika to z zasad przeprowadzania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określonych w art. 62 i 127 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568). Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu.

Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako „instrukcje dla wyborców”, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne.

Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl” – wyjaśniła Państwowa Komisja Wyborcza.

/źródło: PKW oprac. c/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Anonim

    Jeżeli ktoś się nabiera na takie żarty, to wcale nie powinien głosować.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here