Problemy firm z Raciborza – jak walczyć o przetrwanie w czasach kryzysu?

Problemy firm z Raciborza - jak walczyc o przetrwanie w czasach kryzysu
Problemy firm z Raciborza - jak walczyć o przetrwanie w czasach kryzysu

Kryzys gospodarczy wywołany ogłoszeniem pandemii koronawirusa ma bezprecedensowy, ogólnoświatowy charakter. W jego rezultacie mniejsze lub większe straty poniosło wiele firm, również z Raciborza. Jak sobie poradzić z problemami spowodowanymi epidemią patogenu? Oto miniporadnik dla przedsiębiorców z Raciborza (i nie tylko).

Korzystaj z rządowego wsparcia

- reklama -

Z myślą o pobudzeniu gospodarki i dostarczeniu firmom zastrzyku gotówki, która ułatwia zachowanie płynności finansowej, rząd uruchomił mechanizmy zawarte w ustawach zwanych Tarczą Antykryzysową i Tarczą Finansową. Przewidziane w ich ramach wsparcie jest skierowane do przedsiębiorstw wszelkiego typu, początku od samozatrudnionych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, poprzez małe i średnie firmy, skończywszy na dużych spółkach.

Prawdopodobnie również Twojej firmie należy się pomoc dostępna w przepisach Tarczy Antykryzysowej lub Tarczy Finansowej. Więcej informacji na temat wdrożonych rozwiązań znajdziesz na rządowych stronach internetowych. W razie potrzeby skorzystaj z usług biura księgowego lub samodzielnego specjalisty od księgowości, a uzyskasz niezbędne informacje i pomoc w wypełnianiu oraz wysyłaniu wniosków.

Ogranicz zbędne wydatki

Przepłacasz za kuriera? Korzystasz ze zbędnych usług internetowych? Wydajesz zbyt dużo na hotele w delegacji? Dokładnie przejrzyj stałe koszty firmy i sprawdź, czy któreś z nich da się bez szkód ograniczyć lub zupełnie wyeliminować. Jeśli tak, zrób to, a choćby nieco poprawi się sytuacja Twojego przedsiębiorstwa.

Działaj elastycznie

Kryzysy – szczególnie takie jak ten związany z epidemią koronawirusa – są dynamiczne i nieprzewidywalne. Wymusza to na firmach elastyczność w działaniu, która polega na odpowiednim dostosowywaniu się do bieżącej sytuacji. Szanse pojawiają się nawet w kryzysie, dlatego warto je wykorzystywać i rozsądnie wprowadzać zmiany wymuszane przez warunki zewnętrzne, np. w większym stopniu stawiać na pracę zdalną czy skracać łańcuchy dostaw.

Zadbaj o płynność finansową

Bezpośrednią przyczyną upadku firmy jest brak płynności finansowej. Gdy koszty stają się na tyle duże, a dochody na tyle małe, że pojawiają się problemy z terminowym regulowaniem bieżących rachunków i kosztów, np. za media i podatki, sytuacja jest beznadziejna. Aby do tego nie dopuścić, zachowaj płynność finansową firmy. W tym celu możesz m.in. odzyskać swoje wierzytelności czy pozyskać kapitał z zewnątrz, np. poprzez emisję obligacji. Pewnym rozwiązaniem są także kredyty, których oferty znajdziesz w bankach w Raciborzu, a także na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/ranking-kredytow-firmowych/.

Zapewnij płynność niezbędnych procesów

Zidentyfikuj kluczowe procesy zachodzące w Twoim przedsiębiorstwie i zagwarantuj im odpowiednie bezpieczeństwo. W razie potrzeby poszukaj zapasowych dostawców, zatrudnij nowych pracowników czy wykup specjalistyczne usługi, aby utrzymać najważniejsze procedury we właściwym stanie.

Przygotowuj się na kolejne kryzysy

Kryzys gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa jest bezprecedensowy i bardzo głęboki, ale to tylko jeden z wielu kryzysów, przez które ludzkość przechodziła i będzie przechodzić jeszcze wiele razy. Możesz mieć pewność, że za kilka albo kilkanaście lat scenariusz się powtórzy, tylko że tąpnięcie w gospodarce będzie być może wynikało z innych przyczyn, a nie z powodu pandemii. Dlatego już dzisiaj miej tego świadomość i z taką wiedzą przygotowuj się na gorsze czasy, które – jak pokazuje bieżąca rzeczywistość – mogą nadejść praktycznie w każdej chwili. Zadbaj o każdy szczegół działalności, również wybór najkorzystniejszego konta bankowego, w czym pomogą Ci informacje na stronie https://finanse.rankomat.pl/.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj