Niedługo 1 września. Co z nauką w szkołach w czasie epidemii?

koronawirus szkola
Fot. freepik.com

MEN we współpracy z głównym inspektorem sanitarnym przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września.

– 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. W pewnych sytuacjach czy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej – powiedział dziś, 2 sierpnia, rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar podczas rozmowy w Polskim Radiu. Czy szkoły będą dobrze przygotowane, by uniknąć powstawania nowych ognisk COVID-19? – Ministerstwo edukacji przygotowuje takie wytyczne, GIS pomaga, doradza. Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych – tłumaczył Jan Bondar.

- reklama -

W piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsat News mówił także, że dyrektorzy będą mogli wprowadzać elastyczne formy nauczania. Dane grupy wiekowe lub grupy uczniów mogą być objęte zdalnym nauczaniem, część uczniów może korzystać ze zwykłej formy – na przykład w powiecie, gdzie będzie wiele zachorowań, będzie można „wprowadzić formę mieszaną, żeby rozluźnić klasy”.

Z modeli wypracowanych przez zespół współpracujący z rządem wynika, że po otwarciu szkół liczba zakażeń możne wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Nie wiadomo jednak, o ile dokładnie, bo ciągle nie wiadomo, jak i czy dzieci zarażają – Przyjęliśmy kilka modeli, bo nie wiemy, jaka jest transmisja wśród młodych, na pewno znacznie niższa niż wśród dorosłych. Jest potwierdzony przykład chorego nastolatka, który miał kilkadziesiąt kontaktów, a mimo to nikogo nie zaraził. Jak zakażalność dzieci i młodzieży szkolnej wyniesie 1%, to nic się nie stanie. A jak będzie taka sama jak wśród dorosłych, to możemy mieć wybuch epidemii, takiej, jaka byłaby, gdyby nie wprowadzono żadnych ograniczeń, łącznie z groźbą przeciążenia służby zdrowia – mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW. Zagrożeni są nauczyciele i inni pracownicy szkół oraz uczniowie, którzy nie nabyli odporności. Najbardziej narażeni będą starsi pedagodzy i starsi opiekunowie, którzy przychodzą po najmłodszych.

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” za powrotem uczniów do szkół od 1 września opowiedziało się 47,2% ankietowanych. O tym, że lekcje nadal powinny odbywać się zdalnie, przekonanych jest 30,5% respondentów. Sondaż został jednak przeprowadzony we wtorek i środę, a więc jeszcze przed trzema największymi od początku epidemii dobowymi wzrostami liczby osób zakażonych.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 548 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 191 w woj. śląskim. Koronawirus pojawił się m.in. na zgrupowaniu lekkoatletów w Cetniewie – zakażenie potwierdzono u jednej z czołowych polskich sprinterek. Przebywało tam ok. 50 lekkoatletów, w tym m.in. mistrzyni Europy w biegu na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3095534567182626

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 515 (5 657)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 240 (222)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 651 (1 701)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 225 023
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 106 801
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 16 572 (16 381)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 14 110 (14 050)
– liczba zgonów – 395 (394)

W szpitalu w Tychach zmarł 55-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj