Będą autokary do szpitali i zwrot kosztów dojazdu dla mieszkańców powiatu raciborskiego?

1
piotr klima
Piotr Klima

Budowa ronda i remont Racibórz – Rybnik dają się mocno we znaki kierowcom. Prace zbiegły się w czasie z przekształceniem raciborskiego szpitala w jednoimienny.

Od jakiegoś czasu kierowcy w Raciborzu zmagają się z ogromnymi korkami oraz wielkimi utrudnieniami z wyjazdem z miasta i dotarciem do miejscowości w kierunku Rybnika. Przyczyną są roboty przy „Mechaniku” zaraz za mostem na Odrze oraz zamknięcie na dwa lata drogi Racibórz – Rybnik.

- reklama -

Radny Rady Miasta Racibórz Piotr Klima zorganizował spotkanie robocze w sprawie korków w mieście. Jego zdaniem, decydując o przekształceniu szpitala w jednoimienny, należało zaniechać remontów drogowych. – Ile nieszczęść, cierpienia, traumy i tragedii przeżywają ludzie chorzy i ich najbliżsi potrzebujący natychmiastowej opieki medycznej nie trzeba ludziom inteligentnym z wyobraźnią tłumaczyć. Za to wszystko winę ponoszą władze administracyjne i samorządowe. Skutek: niepotrzebne cierpienia, narażanie zdrowia i życia – mówi radny.

Uczestnicy spotkania przedstawili wiele wniosków, opinii, uwag i propozycji rozwiązań tych trudnych spraw. Istnieje m.in. pilna konieczność uruchomienia autokaru dowożącego naszych mieszkańców na badania i leczenie do okolicznych szpitali, m.in. w Wodzisławiu i Rybniku. – Proponuję, aby zorganizować dwa kursy z Raciborza przez Wodzisław (szpital) do Rybnika (szpital) o godz. 8:00 i 12:00, a powroty o 10:00 i 15:00 od poniedziałku do piątku – pisze Piotr Klima, przewodniczący Społecznego Komitetu Walki o Zdrowie i Życie Mieszkańców Ziemi Raciborskiej. – Należy umożliwić zainteresowanym pacjentom zwrot kosztów podróży do wybranych szpitali na podstawie przedstawionych biletów lub rachunków, które można by wraz z dokumentem potwierdzającym wizytę w szpitalu czy poradni przedstawić w urzędach miast lub gmin czy w starostwie powiatowym, gdzie nastąpiłoby uregulowanie należności „od ręki” lub przelewem na wskazany numer konta bankowego pacjenta – twierdzi radny.

– Przedstawione powyżej projekty powinny być naturalnym działaniem ze strony władz administracyjnych i samorządowych, ponieważ zabrano mieszkańcom naszego powiatu konstytucyjne prawo do korzystania ze Szpitala Rejonowego i jego poradni specjalistycznych przy ul. Gamowskiej. Sądzę, że płatnikiem tych należności powinien być Urząd Wojewódzki lub Starostwo Powiatowe, odpowiedzialne za doprowadzenie do takiej sytuacji. Z uwagi na wyznaczenie tzw. „stref czerwonych” należy rozpatrzyć możliwość korzystania przez naszych mieszkańców ze szpitali i poradni specjalistycznych (które są jeszcze unieruchomione) poza tymi strefami – uważa Piotr Klima.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Godziny są nie koniecznie trafione, bo wizyty umówione są na różne godziny, i nie zawsze zmieścimy się na powrotny kurs. Lepiej byłoby móc rozliczyć koszt tam i powrót na podstawie zaświadczenia podpisanego przez lekarza. I nie tylko Rybnik, Wodzisław. Również inne np, Katowice, Jastrzębie. Teraz w Raciborzu nie mamy możliwości uczciwego leczenia specjal….

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here