Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze” zawitało do Raciborza

czyste powietrze
Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze” w Raciborzu

Podczas spotkania można było skonsultować zakres prac na swojej nieruchomości czy złożyć wniosek o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”.

W trasie po województwie śląskim jest Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”. Jest to pilotażowy, wakacyjny program, który powstał z inicjatywy Ministra Klimatu Michała Kurtyki. Akcja ta realizowana jest przez dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w Katowicach i Krakowie. Pilotażowy projekt potrwa do końca sierpnia tego roku. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy Mobilne Biura będą odwiedzać śląskie i małopolskie gminy, tak by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Eksperci z WFOŚiGW w Katowicach odpowiadają na pytania dotyczące termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów oraz co najważniejsze – pomogą wypełnić wnioski o dotacje.

- reklama -

– Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Pierwszą gminą w województwie śląskim, gdzie dotarło Mobilne Biuro WFOŚiGW w Katowicach, była Pszczyna. Do końca sierpnia eksperci chcą dojechać do jak największej liczby osób i pomóc im w wypełnianiu wniosków o dotacje na wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizację domu. – Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie to dla nich często zbyt duże obciążenie – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

14 sierpnia eksperci udzielali rad na rynku w Raciborzu i przed Urzędem Gminy w Nędzy. 28 sierpnia zawitają do Rydułtów (rynek, godz. 09:00-11:00), Krzyżanowic (pl. przy GZOKSiT, ul. Zamkowa 48, godz. 12:00-14:00) i Godowa (parking przy Urzędzie Gminy, 15:00-17:00). Spotkania odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tak by były bezpieczne dla mieszkańców. Zainteresowani uzyskaniem dofinansowania chcący złożyć wniosek na miejscu muszą spełnić poniższe wymagania:
– obecność wszystkich współwłaścicieli nieruchomości objętej dofinansowaniem,
– obecność współmałżonka wnioskodawcy (jeśli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim oraz pozostaje w ustawowej wspólnocie majątkowej),
– dostarczenie numeru księgi wieczystej nieruchomości w formacie AA0A/00000000/0 (gdzie A to litera, a 0 to cyfra),
– dostarczenie numeru działki,
– dostarczenie dokumentów potwierdzających dochód uzyskany w 2019 r.,
– dostarczenie numeru rachunku bankowego,
– znajomość powierzchni użytkowej budynku oraz rok oddania budynku do użytkowania.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie do zadań realizowanych w budynkach jednorodzinnych, m.in. do wymiany nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na źródło ekologiczne, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, ocieplenia domu czy wymiany okien i drzwi.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach, pod nr 32 60 32 252 lub pisząc na [email protected].

/kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj