Ewa Demarczyk nie żyje. Piosenkarka miała 79 lat

0
Ewa Demarczyk
Ewa Demarczyk. Fot. Jan Popłoński (1966 r.)

Ewa Demarczyk była uznawana za jedną z najbardziej charyzmatycznych piosenkarek w Polsce. Była związana z „Piwnicą pod Baranami”. Miała 79 lat.

14 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk – piosenkarka wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”, znana z ekspresji scenicznej i oryginalnej interpretacji tekstów.

- reklama -

– Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim – napisał na Facebooku Wacław Krupiński, krakowski dziennikarz i krytyk.

Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 r. w Krakowie i to właśnie z tym miastem wiążą się jej pierwsze lata kariery. Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Karierę rozpoczęła w 1961 r. w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie „Cyrulik”, skąd rok później przeszła do kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Tam nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. W 1963 r. zadebiutowała na festiwalu w Opolu, gdzie wykonywała m.in. „Czarne anioły” oraz „Karuzelę z madonnami”. Tego samego roku wydany został jej pierwszy singel. W 1967 r. ukazał się album zatytułowany „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego”. W 1972 r. artystka zaprzestała występów w Piwnicy pod Baranami. Jej druga płyta, wydana w 1974 r., o tytule „Ewa Demarczyk”, zawierała m.in. słynny utwór „Rebeka” oraz rosyjskojęzyczne wersje wybranych przebojów. Ewa Demarczyk występowała za granicami kraju, w tym w Austrii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Ostatni koncert dała 8 listopada 1999 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W 2010 r. otrzymała Fryderyka za całokształt twórczości. Po 2000 r. całkowicie wycofała się z życia publicznego.

/red/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here