Eksperci: Wesela to najlepsze środowisko do rozprzestrzeniania się koronawirusa

wesele koronawirus
Fot. pexels.com

Według ekspertów zgoda na organizowanie wesel była błędem. Uczestnicy, zwłaszcza po alkoholu, nie będą dbają o zachowanie dystansu 1,5 m ani nie noszą maseczek.

735 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Polsce. Jest też 17 zgonów. W sumie od początku epidemii stwierdzono w kraju 58 611 infekcji i 1 913 ofiar śmiertelnych. Od początku epidemii wyzdrowiało 40 099 zakażonych.

- reklama -

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3145781478824601

Jednym z ognisk koronawirusa są w ostatnim czasie wesela. W lipcu po weselu we wsi Nawojowa zakaziło się co najmniej 151 osób. Na Podlasiu była to przyczyna infekcji u 100 osób, 600 osób trafiło na kwarantannę. Po weselu w Mszanie Dolnej do izolacji ma trafić 120 osób. Dane mówią jednak tylko o zakażeniach w pierwszej linii, a wirus przenosi się też na tych, którzy mieli kontakt z gośćmi już po imprezie.

– Bezwzględnie jest to najlepsze środowisko do rozprzestrzeniania się wirusa. Pojawiają się napoje rozluźniające i ludzie tracą poczucie rzeczywistości. Ponadto tego wirusa nie widać. Zakażonego też trudno rozpoznać i po chwili wszyscy bawią się jak przed pandemią – tłumaczy dr Jerzy Banach, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej oraz były szef dolnośląskiego sanepidu. – Wesela mają też ten minus, że goście przyjeżdżają z różnych regionów kraju, co jest bardzo niekorzystne w pandemii. Koncert trwa dwie godziny i jest jednak pod kontrolą organizatorów. Wesela są kompletnie poza kontrolą, pojawia się tam alkohol, ludzie zapominają o jakimkolwiek dystansie i zarażają się w zamkniętej przestrzeni – podkreśla z kolei dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

Ministerstwo Zdrowia nie planuje w tej chwili przywrócenia zakazu organizowania wesel. Apeluje jedynie o rozsądek do uczestników, jednak w opinii ekspertów jest to niewystarczające. – Przecież jak są tańce, weselne zabawy, poznają się rodziny, dochodzi do wylewnych uścisków, panie całowane są po rękach, przedstawiani są wujkowie i pociotkowie, to nikt się nie hamuje. Nawet nikt nie musi się całować. W zamkniętym pomieszczeniu ten aerozol od zakażonego bardzo skutecznie się roznosi i dlatego zakazić może nawet ponad 100 osób. Rozumiem jednak, że to dla władzy nie proste. Trudno teraz ich zakazywać, jak się już odwołało pandemię. Jednak gdyby to ode mnie zależało, zakazałbym ich organizacji. Bez takich kroków ciągle będziemy mieli 600-800 nowych zakażeń dziennie – mówi dr Banach.

Również dr Paweł Grzesiowski zwraca uwagę na to, jak bardzo niebezpieczne jest dalsze zezwalanie na organizowanie wesel. – W tej chwili odbywają się już nawet w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Jak jest powiat na żółto lub czerwono, to przenoszą imprezę tuż obok i się bawią. Dlatego zagrożenie epidemiologiczne jest poważne. Moim zdaniem to po szpitalach i DPS-ach kolejna grupa rodząca najwięcej zakażeń – podsumowuje dr Grzesiowski.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 269 (było 275)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 450 (1 602)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 278 373
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 19 119 (18 959)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 16 235 (16 060)
– liczba zgonów – 449 (443)

Odnotowano kolejnych 6 zgonów. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 67-letni mężczyzna oraz 86-letnia kobieta z Wodzisławia Śląskiego, w szpitalu w Gliwicach zmarła 85-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego, wszpitalu w Tychach zmarła 70-letnia kobieta z powiatu bielskiego, w szpitalu w Zgierzu zmarł 72-letni mężczyzna z Będzina, a w Domu Seniora w Kobiórze zmarła 87-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego.

W powiecie raciborskim jest sześć nowych zakażeń – w Raciborzu oraz gminach Kornowac i Krzyżanowice. O dwa zwiększyła się liczba ozdrowieńców.

oprac. /kp/

- reklama -

10 KOMENTARZE

  1. Kolejne kłamliwe informacje… Wesele w Nawojowej faktycznie przeszło do historii, szkoda tylko że autor tego tekstu nie czytał wywiadu, którego udzieliła jakiś czas temu młoda para z tego wesela, która z „pseudo listy zakażonych” znała 20 osób, a reszta z niewiadomych źródeł była na siłę dopisywana do ich wesela. Gratuluję dziennikarskiej „rzetelności”. Dno i metr mułu. Przestańcie okłamywać ludzi.

  2. Dramat! Pozamykajcie wszystkich!!! Wesela i wesela.. rzygać się chce.. profesorzy znawcy itp chyba zauważyli że epidemia była.. nadal jest.. i będzie! Trzeba z tym żyć! Normalnie żyć! Wszystko ruszyło.. baseny, sport,imprezy itp aleeeee wesele zabijają! Rozbijacie rodziny.. łamiecie młodych… Zastraszacie ludzi! Przeczytajcie rzetelne informacje a nie chorą nagonkę medialna! Jak długo jeszcze???

  3. Tak? Od początku pandemii wg danych na zeszły tydzień otrzymanych od GIS na ok.60 tysięcy zakażeń w Polsce około 350 dotyczyło osób, które brały udział w weselach czyli niecałe 0,6% wszystkich zakażeń. Zakażenia na weselach to bardzo klikający temat, także nie dziwię się, że i szanowna redakcja się nim zajęła, ale juz nawet Onet.pl wypuścił artykuł, że GIS nie prowadzi oficjalnego monitoringu zjawiska. https://kobieta.onet.pl/zakazenia-na-weselach-gis-nie-jest-w-stanie-potwierdzic-doniesien/tdrch8e. Eksperci powiedzieli tyle co widzieli. Takie wnioski, że wirus może rozprzestrzeniać się na weselach potrafi wyciągnąć pewnie i 5 latek. Aha i jeszcze przypominam, że żeby stwierdzić czy zakażeni faktycznie zakazili się na weselach potrzeba by było im zrobić testy przed weselem i po weselu. Ciekawe, czy ktoś prowadzi takie badania. Górnicy jako nosiciele zarazy już nie są chwytliwym tematem, teraz wesela są największymi ogniskami, we wrześniu nagonka przeniesie się na szkoły pewnie?‍♀️ #stopnagoncenawesela

  4. Stop nagonce na wesela.jak nie ma się o czyma pisać, to tłucze się stare kotlety. Dlaczego nie powiecie ile wesel od czerwca się odbyło i faktyczny stan wystąpienia wirusa na weselach. Przez Was wynika że na co drugim weselu pojawia się wirus.

  5. Ludzie przestańcie już pisać w kółko pisać o weselach. Dziennikarze powinni ponosić odpowiedzialność za za to piszą. Poproszę o rzetelne dane – ile wesel i imprez odbyło od 06.06.2020 i ile faktycznie było na tych imprezach. Lekarze niech zajmą się leczeniem innych chorób bo na ten moment dostają wynagrodzenie za jakiś głupie teleporady a nie za leczenie. Ludzie muszą z czegoś żyć , nie każdy dostaje wynagrodzenie za nic.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj