Zakażenia na weselach i imprezach rodzinnych. Będą zmiany w obostrzeniach?

Fot. freepik.com

Obecnie w woj. śląskim są cztery ogniska zakażeń – trzy wesela i jedno przyjęcie komunijne. Rząd rozważa wprowadzanie ograniczeń w związku ze skokiem liczby nowych przypadków koronawirusem i spodziewaną drugą falą epidemii.

W Polsce odnotowano 763 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, najwięcej w woj. małopolskim – 141, mazowieckim – 99 i pomorskim – 93. W woj. śląskim jest 89 przypadków.

- reklama -

Obecnie w woj. śląskim są cztery ogniska zakażeń. Wszystkie pochodzą z powiatu myszkowskiego. W poniedziałek przybyło tam 25 osób z pozytywnym wynikiem testu, a w ciągu ostatnich dni odnotowano w sumie 67 przypadków. Do zakażeń doszło na trzech weselach i jednym przyjęciu komunijnym. Na pierwszym z wesel – 8 sierpnia – było 80 gości, z których zakażonych jest obecnie 41 osób. Uczestnicy tej uroczystości tydzień później poszli na przyjęcie komunijne, po którym stwierdzono 5 zakażeń. Liczba ta może się jednak jeszcze zwiększyć, bo pobrane zostały kolejne próbki do badań. W przypadku dwóch innych wesel nowe przypadki koronawirusa potwierdzono odpowiednio u 3 i 16 osób.

Rząd rozważa wprowadzanie ograniczeń w związku ze skokiem liczby nowych zakażeń koronawirusem i spodziewaną drugą falą epidemii. Jako pierwsze miałyby być wzięte pod uwagę m.in. właśnie wesela i inne uroczystości rodzinne. Jak ustaliło RMF FM, resort zdrowia na ten moment nie rozważa całkowitego zakazu organizowania tych uroczystości, mają jednak zostać wprowadzone limity liczby uczestników w całym kraju, niezależnie od koloru strefy.

– Zastanawiamy się właśnie nad ograniczeniem imprez rodzinnych, ale to musimy poddać wnikliwej analizie, żebyśmy nie wylali dziecka z kąpielą – mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodaje, że resort czeka na najnowsze dane, by do końca tygodnia przygotować ewentualne zmiany.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 339 (było 5 621)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 275 (274)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 161 (1 257)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 296 088
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 19 900 (19 811)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 17 191 (17 015)
– liczba zgonów – 465 (460)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 82-letni mężczyzna z Katowic i 89-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego. W szpitalu w Tychach zmarł 46-letni mężczyzna z Katowic, w szpitalu w Gliwicach 67-letni mężczyzna z Tarnowskich Gór, a w szpitalu w Zawierciu 80-letni mężczyzna z Chorzowa.

W powiecie raciborskim przybyły cztery nowe przypadki. Jest też 12 nowych ozdrowieńców.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj