Racibórz – Racławice Śląskie: Wniosek do programu Kolej Plus złożony

Dworzec w Baborowie

– Z inicjatywą tego projektu wyszło nasze miasto Racibórz, które zainicjowało działania ma szczeblu samorządowym. Wspólnie walczymy o sfinansowanie rewitalizacji linii kolejowej 177 i fragmentu linii 294 – mówi zastępca prezydenta Michał Fita.

26 sierpnia złożono wniosek do programu Kolej Plus ws. rewitalizacji linii kolejowych nr 177 i 294. To linia łącząca Racibórz z Baborowem, Głubczycami i Racławicami Śląskimi. 28 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim województwa opolskiego odbyła się w tej sprawie konferencja, w której udział wziął zastępca prezydenta Raciborza Michał Fita.

- reklama -

To kolejny etap do przywrócenia tego kolejowego połączenia pasażerskiego Raciborza. – Z inicjatywą tego projekt wyszło nasze miasto Racibórz, które zainicjowało działania ma szczeblu samorządowym – wyjaśnia Michał Fita.

Partnerstwo w projekcie zawarli: województwo opolskie, powiaty: raciborski, głubczycki, prudnicki, gminy: Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Głubczyce, Głogówek oraz Kietrz. – Wspólnie walczymy o sfinansowanie rewitalizacji linii kolejowej 177 i fragmentu linii 294. Szczególne podziękowania należą się dla ministra Janusza Kowalskiego, ministra Michała Wosia, wicemarszałka woj. opolskiego Szymona Ogłazy – województwa, które przejęło na siebie rolę lidera – dodaje wiceprezydent.

O przywróceniu ruchu na tej linii rozmawiano w Raciborzu podczas konferencji w marcu tego roku. W lutym podpisano wstępne porozumienie między zainteresowanymi samorządami.

Program Kolej Plus to rządowe narzędzie finansowe z okresem trwania do 2028 r. Gwarantuje ono finansowanie inwestycji kolejowych na poziomie 85%. Omawiany wniosek jest jedynym w programie Kolej+ z terenu województwa opolskiego. Jeśli zostanie oceniony pomyślnie, są duże szanse na realizacje tego projektu.

Czytaj także: 20 lat temu zawieszono kursowanie pociągów z Raciborza do Głubczyc

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj