Placówka terapeutyczna przy Lwowskiej. Samorządowcy poznali szczegóły

1
Słoneczna Kraina
Prezydent Dariusz Polowy wraz z grupą radnych i urzędnikami odwiedzili placówkę w Bielsku Białej. Powstała tam m.in. grota solna.

Prezydent Polowy z grupą radnych i urzędnikami wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Bielska Białej na zaproszenie osób zarządzających siecią placówek terapeutycznych Słoneczna Kraina. Jedno z takich przedszkoli ma powstać w Raciborzu. 

Słoneczna Kraina prowadzi na Śląsku kilkanaście przedszkoli i punktów przedszkolnych dla dzieci niepełnosprawnych. 1 września w Bielsku Białej zostanie uruchomiona nowa placówka, w której poza przedszkolem funkcjonować będzie szkoła podstawowa, również przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Prezydent Dariusz Polowy wraz z raciborskimi samorządowcami zostali oprowadzeniu po tym obiekcie. Zobaczyli sale lekcyjne, terapeutyczne, gabinety lekarskie czy sanitariaty. Prowadzący obiekt wyjaśnili specyfikę opieki, na jaką mogą liczyć ich podopieczni.

- reklama -

Do Słonecznej Krainy są przyjmowane dzieci z każdą niepełnosprawnością, lecz nie te, które mogą zostać przyjęte do „zwykłego” przedszkola czy szkoły. Placówki są wręcz nastawione na przyjęcia dzieci z najcięższymi dysfunkcjami. Każde przedszkole należące do tego podmiotu zapewnia dwóch opiekunów w każdej grupie oraz stały nadzór terapeutów. Podobny standard mają pozostałe filie Słonecznej Krainy. Ma go mieć również placówka powstająca w Raciborzu.

Raciborska placówka 

Radni i prezydent dopytywali o raciborskie plany Słonecznej Krainy. Budynek przy ul. Lwowskiej w pierwszym etapie ma zostać przystosowany na potrzeby przedszkola terapeutycznego. Będzie tu około 30 – 35 miejsc dla dzieci. W budynku ma powstać wewnętrzna winda, sale lekcyjne i gabinety terapeutyczne. Wszystko musi spełniać wysokie standardy, być dostosowane do wytycznych kuratorium, konserwatora zabytków i, przede wszystkim, do potrzeb przedszkolaków. Drugi etap inwestycji to szkoła dla niepełnosprawnych – jest to jednak bardziej odległy plan. Obie placówki mają funkcjonować jako niepubliczne, finansowane wyłącznie z subwencji państwowej bez dodatkowego wsparcia samorządu miasta.

Według informacji inwestorów rodzice niepełnosprawnych dzieci z terenu Raciborza oczekują na przedszkole terapeutyczne od wielu lat. Osoby te dojeżdżają obecnie do innych oddziałów Słonecznej Krainy w sąsiednich miastach. Słoneczna Kraina planowała utworzenie raciborskiej filii już przed czterema latami, lecz wówczas w mieście nie było odpowiedniego budynku pod taką działalność.

Przypomnijmy, Miasto Racibórz sprzedało budynek przy Lwowskiej w kwietniu tego roku za 1,5 mln zł spółce współpracującej ze Słoneczną Krainą. Zgodnie z warunkami nabycia tego obiektu, nabywca zobowiązany jest do zagospodarowania nieruchomości w terminie do pięciu lat od daty zakupu i rozpoczęcia inwestycji w terminie do dwóch lat. Inwestorzy zapewniają jednak, że chcą rozpocząć remonty i działalność jak najszybciej się da.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. wycieczka na koszt podatników??? nie macie co robić???? to zrezygnujecie ze swoich stanowisk.do roboty lenie.Racibórz czeka na mądrych ludzi.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here