Srebrzyste klauny pojawiły się na raciborskim Rynku

0
Klauny

Ponad pięciometrowe klauny, przybierające różne pozy tworzą wystawę pt. „Chichot życia”. Na raciborskim Rynku będzie można je podziwiać przez najbliższe 4 miesiące. 

Raciborski Rynek od strony Placu Dominikańskiego, tuż przy kościele św. Jakuba, od wczoraj zdobią srebrzyste rzeźby autorstwa znanego na całym świecie artysty Michała Batkiewicza. Ponad pięciometrowe klauny, przybierające różne pozy, tworzące wystawę pt. „Chichot życia” będzie można podziwiać przez najbliższe 4 miesiące. Plenerowa wystawa to pozytywny przekaz na koniec lata. Ma na celu uatrakcyjnienie przestrzeni miasta.

- reklama -

– Wielu artystów tworzy patetyczne, smutne, ponure dzieła. Ja mam inny stosunek do sztuki. Uważam, że można ją przedstawiać radośnie, dając większe pole do fantazji i przyjemności odbiorcom. Instalacja ma także swoją symbolikę. Koła – nawiązują do moich rozlicznych podróży po świecie, to symbol napędzanego i pędzącego świata, który wcale nie musi być smutny – tak o swoim dziele mówi twórca Michał Batkiewicz.

Rzeźby wykonane są z aluminium, mają prawie 6 metrów wysokości, ważą 3 tony. Będą ubarwiać Rynek i rozśmieszać przechodniów do końca roku. Instalację rzeźb na płycie Rynku nadzorował ich autor Michał Batkiewicz. Z rzeźbiarzem w terenie spotkał się prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

O artyście 

Michał Batkiewicz urodził się 8 września 1957 r. w Nowym Targu. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu w Niemczech, w Buenos Aires w Argentynie, w Tolido w USA, w Turynie i Niche-lino we Włoszech, w Kamarno na Słowacji oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie umieszczone zostały postacie zwierząt. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here