Pijani rowerzyści zatrzymani w Chałupkach

Policja
Zdjęcie poglądowe

33-latek miał w organizmie prawie 4 promile alkoholu, 43-latek wydmuchał prawie 2,5 promila, a 22-latek jeden promil. Okazało się także, że posiadają oni już sądowy zakaz kierowania rowerami.

W ręce krzyżanowickich policjantów wpadło trzech nieodpowiedzialnych rowerzystów. Cała trójka to mieszkańcy powiatu raciborskiego. Rowerzyści zostali zatrzymani 9 września ok. godz. 12:45 w Chałupkach na ul. Długiej, gdy poruszali się całą szerokością drogi, powodując zagrożenie dla swojego życia i zdrowia, jak również innych kierowców. Jak relacjonuje policja, tor jazdy cyklistów ewidentnie wskazywał, że są pijani. Przypuszczenie to potwierdziło się, gdyż pierwszy z nich, 33-latek, po przebadaniu w swoim organizmie miał prawie 4 promile alkoholu. Natomiast jego kompani to 22-latek mający ponad jeden promil alkoholu w organizmie i 43-latek, który wydmuchał prawie 2,5 promila.

- reklama -

Tego dnia nie była to jedyna wpadka trójki rowerzystów, gdyż po sprawdzeniu ich w policyjnych systemach stróże prawa ustalili, iż posiadają oni już sądowy zakaz kierowania rowerami, do którego się ewidentnie nie stosują. Teraz o dalszym losie mężczyzn zadecyduje sąd.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajduje się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.

Na tym jednak nie koniec. Po nowelizacji przepisów zaostrzone zostały kary dla tych rowerzystów, którzy znajdując się pod wpływem alkoholu, spowodują zagrożenie w ruchu drogowym. Policjant, który zatrzymał takiego rowerzystę, ma prawo skierować sprawę do sądu.

– Ponownie apelujemy do wszystkich kierujących niezależnie od rodzaju pojazdu, by po spożyciu alkoholu nigdy nie siadać za kierownicę roweru, motoroweru, samochodu czy innego pojazdu. Pamiętajmy – jazda na podwójnym gazie jest niebezpieczna i zagraża życiu i zdrowiu nie tylko samemu kierowcy, który porusza się pod wpływem alkoholu, ale też jest niebezpieczna dla innych użytkowników dróg! – apeluje policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj