Koronawirus: Duży wzrost zakażonych w Polsce, nowy rekord w Czechach

adam vojtech
Minister zdrowia Adam Vojtěch. Fot. Facebook Adam Vojtěch

W powiecie raciborskim nadal spokojnie – w ostatniej dobie nie przybyło zakażonych.

W Polsce jest 837 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SAR-CoV-2, najwięcej w woj. mazowieckim – 168, pomorskim – 134, małopolskim – 124, wielkopolskim – 74 i śląskim – 64. Nie żyje kolejnych 16 osób. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 76 571 zakażonych, zmarło 2 253 z nich. Wczoraj nowych infekcji było 600.

- reklama -

W Czechach odnotowano kolejny rekord – 2139 nowych przypadków. Po raz pierwszy w tym kraju dobowa liczba infekcji przekroczyła 2000. Wzrost zakażeń jest tam najszybszy w Europie. Zakażenia najbardziej rozprzestrzeniają się w Pradze i w kraju środkowoczeskim, ale także w powiatach: Kromieryż, Uherské Hradiště, Pilzno i Cheb. W sumie od początku epidemii odnotowano 41 032 zakażeń, zmarły 482 osoby. Większość łagodnie przechodzi chorobę lub wcale nie ma objawów.

– Sytuacja epidemiologiczna nie jest dobra, epidemia nabiera tempa. Rośnie również liczba osób hospitalizowanych – powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch. W środę ministerstwo zapowiedziało zmniejszenie liczby uczestników imprez masowych odbywających się wewnątrz budynków, a w restauracjach i barach będzie mogło przebywać tylko tyle osób, ile jest w nich miejsc. Od piątku obowiązkowe będzie noszenie maseczek w szkołach. Bary, puby i restauracje będą musiały być zamknięte od północy do szóstej rano. – W tej chwili naszym priorytetem jest powstrzymanie rozpoczynającego się wzrostu liczby pozytywnych przypadków. Nie mogę jednak wykluczyć dalszych działań – powiedział Adam Vojtěch.

Według byłego wiceministra i obecnego pełnomocnika rządu ds. nauki i innowacji w służbie zdrowia Romana Prymuli liczba zakażonych będzie większa prawdopodobnie przez dwa-trzy tygodnie.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2/ostatni raport: 183 / 187
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 1 550 / 1 481
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 356 094
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach / ostatni raport: 21 412 / 21 348
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) / ostatni raport: 20 010 / 19 902
– liczba zgonów / ostatni raport: 520 / 517

Odnotowano kolejne zgony. Zmarła 89–letnia kobieta z Bystrej (powiat bielski). W szpitalu w Tychach zmarł 58-letni mężczyzna ze Skoczowa, w szpitalu we Wrocławiu zmarła 74-letnia kobieta z Sosnowca.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj