Dzień Bez Samochodu w Kolejach Śląskich

pociag koleje slaskie newag impuls

Koleje Śląskie w tym roku ponownie włączają się w świętowanie Dnia Bez Samochodu. 22 września pracownicy będą rozdawać specjalne niespodzianki pasażerom w pociągach.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. Ten ważny dla branży i środowiska czas przypada zawsze od 16 do 22 września. W 2020 r. inaczej niż zwykle Koleje Śląskie włączają się w akcję.

- reklama -

Zwieńczeniem tygodnia za każdym razem jest Europejski Dzień Bez Samochodu przypadający na wtorek 22 września. Głównym celem wydarzenia jest zachęcenie ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu. Najbardziej korzystny pod względem pozytywnego wpływu na otaczające środowisko niezmiennie pozostaje transport kolejowy. Pociągi zabierają na swój pokład wiele osób jadących w tym samym kierunku, przez co emisja CO2 w przeliczeniu na jednego pasażera jest najmniejsza w porównaniu np. do samochodów, w których średnio jeżdżą 2 lub 3 osoby – a często jedna osoba jadąca do pracy, szkoły czy na uczelnię. Pociągi, które jeżdżą w Kolejach Śląskich, są nowoczesne i ekologiczne – generują nawet o 95% mniej co2 niż transport samochodowy.

Czas przejazdu pociągiem Kolei Śląskich np. między Tychami a Katowicami to tylko 17 minut. Jadąc samochodem potrzebujemy ponad 30 minut. Jednorazowy bilet kosztuje 4,50 zł, a bilet miesięczny to koszt 120 zł (nie licząc licznych ulg dla: studentów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, dzieci i młodzieży, seniorów itp.). Za tę samą trasę jadąc samochodem jednorazowo musimy zapłacić ponad 15 złotych.

Koleje Śląskie w tym roku ponownie włączają się w świętowanie Dnia Bez Samochodu. Pracownicy od rana będą rozdawać specjalne niespodzianki pasażerom w pociągach. To ukłon w stronę tych osób, które wybrały w tym dniu podróż składem Kolei Śląskich.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie przesiądę się z auta na pociąg. O wiele wygodniej jest jechać autem, nie trzeba czekać na przystanku i marznąć. Po drodze można załatwić wiele spraw, zrobić zakupy i mam tylko dla siebie całą kabinę, wygodny fotel i wydajne ogrzewanie. A do pracy dojeżdżam pod same drzwi co zimą jest mega wygodne. Polecam wszystkim jazda autem to także niezależność od innych i duża wolność. Prawo jazdy i auto mam odkąd skończyłam 18 🙂 Jeżdżę wszędzie gdzie tylko mogę nawet nie dalekie odcinki, na zakupy, do galerii, do pracy Ok 1 km 🙂 Do liceum i na studia też odkąd tylko mogłam jeździłam autem, nie wyobrażam sobie życia bez samochodu, czy gniecenia się w jednym autobusie czy pociągu w tyle osób… Zresztą wszystkie moje koleżanki także dojeżdżały same autem czy na studia, czy do pracy. Dla mnie komunikacja zbiorowa jest zbędna. Zamiast w nią inwestować powinnismy budować więcej parkingów, żeby można wygodniej podróżować i parkować w wygodnych miejscach 😉

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj