O budowie kanału Odra-Dunaj-Łaba rozmawiano w Chałupkach

Budowa kanału spotkanie

Przedstawiciele polskiego i czeskiego rządu omawiali warianty i sposób współpracy przy realizacji projektu, m.in. na szczycie wieży widokowej na Granicznych Meandrach Odry.

17 września w Chałupkach wójt gminy Grzegorz Utracki ugościł przedstawicieli polskiego i czeskiego rządu, którzy przyjechali rozmawiać o współpracy w realizacji projektu budowy kanału łączącego Odrę z Dunajem. Rząd Polski reprezentowała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, stronę czeską reprezentował wiceminister transportu Jan Sechter.

- reklama -

Przed konferencją przedstawiciele polskiego i czeskiego rządu wraz z wójtem gminy spotkali się na Granicznych Meandrach Odry, gdzie na szczycie wieży widokowej zaprezentowano wariant zachodni przebiegający przez gminę Krzyżanowice. Tam wójt gminy przedstawiał argumenty za budową wariantu zachodniego. Gmina Krzyżanowice posiada duży węzeł kolejowy w Chałupkach, łączący dwie linie kolejowe o znaczeniu międzynarodowym, połączenie autostradowe z węzłem „po sąsiedzku” oraz tereny, które mogłyby posłużyć do budowy portu przeładunkowego. Jak tłumaczył dalej wójt – ta opcja nie byłaby konkurencją, np. dla Centrum Logistycznego w Gorzyczkach, które rozwój ma gwarantowany przez położenie przy autostradzie A1, lecz byłaby dopełnieniem i rozwinięciem całej infrastruktury logistycznej w naszym regionie. Z racji pominięcia Granicznych Meandrów Odry przy realizacji projektu kanał nie jest zagrożeniem dla obszarów Natury 2000, ale może być nawet kolejnym fundamentem pod rozwój turystyki w regionie. Dla porównania Kanał Gliwicki służy również jako trasa dla promów turystycznych.

Konferencja z udziałem mediów, zarówno polskich jak i czeskich, była podzielona na dwie części. Rozpoczęła się po stronie polskiej na starym przejściu granicznym Chałupki – Bohumin. Podczas konferencji na której obecni byli przedstawiciele wszystkich samorządów, których projekt budowy kanału dotyczy, padły deklaracje, zarówno ze strony polskiej jak i czeskiej, o pełnym zaangażowaniu się i współpracy przy realizacji przedsięwzięcia jakim jest budowa kanału, który w przyszłości połączy Dunaj, Odrę i Łabę, a czeskiej stronie da dostęp do portu w Szczecinie drogą wodną, śródlądową. Następnie konferencja przeniosła się na stronę czeską do Bohumina, gdzie zaprezentowano też inne warianty budowy kanału.

/UG Krzyżanowice oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj