Minister zdrowia: Nawet 2,5 tys. zakażeń dziennie

Fot. unsplash.com

Odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń w ostatnim czasie. Liczba nowych infekcji po raz pierwszy przekroczyła 2 tys.

W Polsce są 2292 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej dotyczy województw: małopolskiego – 282, mazowieckiego – 246 i pomorskiego – 228, śląskie jest siódme z kolei – 179. Zmarło 27 pacjentów. W sumie zakaziły się dotychczas 95 773 osoby, a 2570 zmarło.

- reklama -

2292 to kolejny dobowy rekord, który odnotowano w ostatnim czasie. Liczba nowych infekcji po raz pierwszy w Polsce przekroczyła 2 tys.

– Cały czas trzeba spodziewać się zwiększonej liczby dziennych zachorowań. W tej chwili ta liczba oscyluje wokół 2 000, do połowy października nie należy się spodziewać, że coś się zmieni. Nasze prognozy pokazują, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni liczba zachorowań może się wahać między 1,5-2,5 tys. – mówił w programie Polsatu „Gość Wydarzeń” minister zdrowia Adam Niedzielski. – Skala zachorowań w Europie eskaluje. Proszę wziąć po uwagę, że nasi południowi sąsiedzi, Czechy i Słowacja, wprowadzają stan wyjątkowy. Czechy jeszcze przed wakacjami były liderem walki z pandemią – zauważył szef resortu zdrowia.

Pytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy Polsce grozi wprowadzenie stanu wyjątkowego, Niedzielski odpowiedział, że tutaj porównywalnie w przeliczeniu na ludność sytuacja ma się o wiele lepiej. – Liczba nowych zachorowań jest co najmniej dziesięciokrotnie mniejsza niż w Czechach – dodał i podkreślił, że lepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie narzędzi dolegliwych, ale na poziomie powiatów niż całkowitego lockdownu.

Prowadzący przytoczył wpis dr. Pawła Basiukiewicza, który zaproponował zniesienie kwarantanny i izolacji i zapytał ministra, czy wyobraża sobie taką możliwość. – Absolutnie nie. Mamy bardzo niewiele narzędzi, które chronią przed transmisją. Ona wynika z interakcji, relacji z innymi ludźmi, zbliżania się, takiego normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli mamy osobę, która jest chora, musimy ją odizolować, bo w innym wypadku będzie zakażała. Staramy się działać racjonalnie, że jeśli mleko się rozlewa, to je sprzątamy, a nie zostawiamy na podłodze, by dalej się rozwijało. Takich „ekspertów” słyszę wielu niestety. To będzie prowadziło do modelu szwedzkiego, gdzie kto jest silny – przeżyje, a ci, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki pandemii, nie będą w żaden sposób chronieni – tłumaczył minister.

– Mamy narastający deficyt zdrowia. To jedno z wyzwań, z którymi będziemy musieli sobie poradzić, nawet nie czekając na koniec pandemii, bo to niesie ogromne zagrożenie dla całej populacji – mówił minister. Jak dodał, „na pewno będziemy mieć do czynienia z sytuacją, że choroby będą wyłapywane na późniejszych etapach”. – Ludzie, którzy nie stosują zwykłej profilaktyki, np. nie uprawiają sportu, to też ma swoje negatywne konsekwencje – stwierdził Niedzielski. – Trzeba mieć szersze spojrzenie. Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się, jaki był regres świadczeń specjalistycznych i rzeczywiście, na przełomie kwietnia i maja, mieliśmy do czynienia z dużą, 50-60% redukcją wizyt. Od miesięcy letnich ta odbudowa ma miejsce, ale cały czas nie nadganiamy, a doganiamy – tłumaczył.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 777 (było 5 212)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 229 (220)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 2 570 (1 830)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 394 108
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 22 946 (22 767)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 067 (20 970)
– liczba zgonów – 563 (560)

Odnotowano kolejne trzy zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 79-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego i 79-letni mężczyzna z Jastrzębia-Zdroju, w szpitalu w Cieszynie zmarła 87-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego.

W powiecie raciborskim są trzy nowe zakażenia – w Raciborzu i gminie Kornowac.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj