List do redakcji: Ul. Szczęśliwa wymaga dosadzenia drzew, nie zabrukowywania

ul szczesliwa raciborz
Ul. Szczęśliwa w Raciborzu

– W kampanii wyborczej kuł pan beton. Dlaczego teraz zalewa pan miasto betonem i brukiem ostanie zielone uliczki w mieście? – pyta raciborzanin.

Na naszą skrzynkę napłynęła wiadomość od raciborzanina zaniepokojonego projektem dotyczącym przebudowy ul. Szczęśliwej w Raciborzu. – Ta część ulicy Szczęśliwej wymagała dosadzenia drzew i na to czekała od lat na tych pasach trawy, a nie zabrukowywanie ich teraz. W kampanii wyborczej kuł pan beton. Pytanie, dlaczego teraz zalewa pan miasto betonem i brukiem ostanie zielone uliczki w mieście? Dlaczego betonuje pan lewostronne bulwary? Obecnie dwie trzecie ul Szczęśliwej jest obsadzona drzewami i ma zielone pasy trawy wzdłuż chodnika. Należało od dawna uzupełnić w drzewa resztę tej ulicy, gdzie były tylko zielone pasy trawy, a nie zalewać je teraz na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wczasową betonem i brukiem – pisze Czytelnik.

- reklama -

Raciborzanin apeluj także o „skorygowanie projektu i zostawienie w spokoju” ul. Bema. – Z ulicą Bema chce pan zrobić dokładnie to samo, co teraz z ulicą Szczęśliwą, czyli zabetonować zielone trawniki, aby poszerzyć tą drogę. Na ulicy Bema, która jest przy samym parku Roth, która jest obecnie jedną z ostatnich zielonych spacerowych uliczek w mieście (a takich bardzo brakuje w Raciborzu i powinny być chronione), już od dawna jest za duży ruch samochodów, co jest bardzo uciążliwe dla parku i odpoczywających w nim mieszkańców, bo skutkuje to nadmiernym hałasem, spalinami i wzrostem zagrożenia – zauważa.

Poniżej pełna treść listy (pisownia oryginalna).

Do Prezydenta Dariusza Polowego

Witam.

Zwracam się do Pana jako głowy miasta o natychmiastowe skorygowanie projektu dotyczącego przebudowy ul. Szczęśliwej w Raciborzu oraz o natychmiastowe zaprzestanie niszczenia na niej zielonych pasów zieleni wzdłuż chodnika. Ta część ulicy Szczęśliwej wymagała dosadzenia drzew i na to czekała od lat na tych pasach trawy, a nie zabrukowywanie ich teraz. W kampanii wyborczej kuł Pan beton. Pytanie dlaczego teraz zalewa Pan miasto betonem i brukiem ostanie zielone uliczki w mieście? Dlaczego betonuje Pan lewostronne bulwary? Obecnie dwie trzecie ul Szczęśliwej jest obsadzona drzewami i ma zielone pasy trawy wzdłuż chodnika. Należało od dawna uzupełnić w drzewa resztę tej ulicy gdzie były tylko zielone pasy trawy a nie zalewać je teraz na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wczasową betonem i brukiem. Równocześnie apeluję do Pana o posłuchanie 600 osób podpisanych pod petycją do Pana i Radnych miasta i skorygowanie projektu i zostawienie w spokoju ulicy Bema. Z ulicą Bema chce Pan zrobić dokładnie to samo co teraz z ulicą Szczęśliwą czyli zabetonować zielone trawniki, aby poszerzyć tą drogę. Na ulicy Bema, która jest przy samym parku Roth, która jest obecnie jedną z ostatnich zielonych spacerowych uliczek w mieście (a takich bardzo brakuje w Raciborzu i powinny być chronione) już od dawna jest za duży ruch samochodów co jest bardzo uciążliwe dla parku i odpoczywających w nim mieszkańców bo skutkuje to nadmiernym hałasem, spalinami i wzrostem zagrożenia. Poszerzenie ulicy Bema spowoduje jeszcze większy ruch samochodów. W ten sposób są to działania na szkodę miasta i mieszkańców korzystających z parku Roth oraz dzieci z przedszkola, które potrzebują tam jak najmniejszego ruchu a nie wzmagania i generowania jeszcze większego ruchu samochodów.

Nie wiem czy już Pan słyszał, ale Mieszkańcy Raciborza na poważnie zastanawiają się aby odwołać Pana oraz obecną Radę Miasta w referendum za takie rządzenie miastem jak obecnie oraz za forsowanie zgubnych i szkodliwych dla miasta projektów, za betonowanie miasta, wbrew woli mieszkańców miasta – suwerena Raciborza, jak forsowane przez Pana sprzedaży i zabudowy Placu Długosza do których chce Pan i Pana Radni doprowadzić na, którą to sprzedaż i zabudowę Placu Długosza, mieszkańcy się absolutnie nie zgadzają bo chcą tam zielonej strefy rekreacyjnej z tężnią solankową i drzewami, krzewami i trawą oraz ławkami a nie zabudowy oraz za m.in nie słuchanie przez Pana mieszkańców w sprawie odkupienia terenu i powstania nowego Parku na ulicy Ogrodowej na terenie ogrodu po byłym przedszkolu, (dla przypomnienia 84% mieszkańców w sondzie z Naszraciborz.pl na przełomie stycznia i lutego 2020 roku, opowiedziała się za tym aby na Ogrodowej powstał nowy park i aby miasto odkupiło ten teren pod park i uchroniło go przed zabudować. W sondzie wzięło udział prawie 500 mieszkańców – skan tego głosowania dla przypomnienia w załączniku. O to samo prosi Pana i Radę miasta już 600 osób podpisanych pod Petycją złożoną w lutym na Pana ręce m.in w tej sprawie i sprawie przyszłości Placu Długosza) oraz z powodu kolejnych masowych wycinek drzew w mieście (ostatnie wycinki zielonych drzew na skwerze Moniuszki przy sądzie oraz skwerze przy ul.Batorego oraz wiele innych ) – za które Pan bezpośrednio odpowiada.

Wracając do ulicy Szczęśliwej to odcinek z drzewami ma 5 m szerokości i samochody bez problemu parkują na tym odcinku ulicy równolegle a ruch samochodów odbywa się bezproblemowo. Równocześnie odcinek ul. Szczęśliwej od skrzyżowania z ul Wczasową w kierunku Ocickiej, ma o 1 metr więcej czyli 6 m szerokości i tam dopiero nie ma problemu z parkowaniem i nigdy nie było, aby samochody stały na ulicy i dlatego powinno się absolutnie nie zabetonowywać teraz zielonych pasów wzdłuż chodników pod parkowanie samochodów i tym samym utrudniając pieszym korzystanie z chodników i tworzenie miasta z betonu, niszcząc tym samym zielony historyczny charakter tej uliczki i miasta. To pokazuje jakie betonowe projekty niszczące miasto powstają w Wydziale Dróg Miejskich Urzędu Miasta i za Pana Prezydentury. Kuł Pan beton dwa lata temu teraz betonuje Pan Miasto a Pana pomysł oraz Pana zastępcy, prezydenta Dominka Koniecznego, aby wyciąć skwer Moniuszki pod zabudowę zbulwersował nie tylko mieszkańców ale i Radnych. Żaden z mieszkańców Szczęśliwej nic by nie stracił gdyby dalej parkował na ulicy i aby nie niszczono zielonego charakteru tej ulicy i gdyby zasadzono tam drzewa jak jest na 2/3 długości tej ulicy. Teraz straci miasto i piesi jak doprowadzi Pan do zabetonowania 1/3 ulicy Szczęśliwej. Dlatego jeszcze raz proszę o zaprzestanie niszczenia zielonego charakteru, ulicy Szczęśliwej o zmianę projektu oraz chronienie podobnych innych ulic miasta, zaniechania niszczenia terenów zielonych oraz przyjrzeniu się pracy Wydziału Dróg Miejskich tworzącego takie niszczące miasto projekty jak na ulicy Szczęśliwej i Bema, oraz wydziału Komunalnemu odpowiedzialnemu za ostatnie wycinki drzew aby zaprzestać niszczyć nasze skwery i parki i o tworzenie nowych Parków w centrum w Raciborzu jak prosi Pana 600 mieszkańców Raciborza w Petycji i 84 % mieszkańców we wspomnianej wyżej sondzie a nie zamienianie miasta w betonową pustynię.

W Krakowie i innych miastach Polski i Europy, i to na głównych ulicach, zrywa się asfalt i bruk sieje trawę i sadzi drzewa, tworzy się nowe parki. Pan nawet ostatnie zielone uliczki willowe w Raciborzu chce zabetonować a skwery wyciąć pod zabudowę nie chce Pan tworzyć nowych parków o co Pana proszą setki mieszkańców. Budować można na obrzeżach miasta i w wielu innych a nie zabudowywać ostatnie wolne i to zielone tereny w śródmieściu, na to nie ma zgody mieszkańców Raciborza. Apeluję o rozwagę.

(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj