Koronawirus a Wszystkich Świętych. „Wyjazdy będą stwarzały duże niebezpieczeństwo”

0
Dzień Wszystkich Świętych

W powiecie raciborskim jest sześć nowych przypadków zakażenia – w Raciborzu oraz w gminach Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie.

W Polsce odnotowano 2236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej – aż 318 – przybyło w województwie mazowieckim. Na kolejnych miejscach są województwa: małopolskie – 268 i śląskie – 218. Zmarło 58 kolejnych pacjentów – to najwięcej od początku pandemii. Rośnie liczba zajętych łóżek „COVID-19” – dziś jest ich 561 więcej niż wczoraj, respiratorów wykorzystywanych do leczenia zakażonych SARS-CoV-2 – 44 więcej  i osób objętych kwarantanną – więcej o 5164. Najwyższa od początku pandemii jest też liczba aktywnych zakażeń – aktualnie w Polsce jest zakażonych 27 441 osób.

- reklama -

W sumie w Polsce odnotowano 104 316 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 2 717 pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia nie podało jeszcze informacji dotyczących ewentualnego wprowadzenia restrykcji na początku listopada w związku z okresem Wszystkich Świętych. Jak poinformował Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji resortu, MZ stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczna dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań, jednak jest zbyt wcześnie, żeby już wydawać zalecenia na dzień Wszystkich Świętych.

– Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy w tym roku jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24, który podkreślił, że w tym czasie wielu Polaków przemieszcza się po kraju, aby odwiedzić groby bliskich. – Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju – stwierdził.

Zalecenia pojawią się prawdopodobnie tydzień lub dwa przed 1 listopada. – Być może trzeba będzie ten ruch ograniczyć, ale jeszcze jest przed nami miesiąc i musimy na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść. Te kontakty, gdy przyjeżdżamy do rodziny z daleka, mogą skutkować tym, że oprócz radości z widzenia się z najbliższymi, możemy zostać zakażeni lub my możemy zakazić najbliższych. To jest jeszcze do dyskusji. W tej chwili nie ma żadnych decyzji – powiedział wiceminister zdrowia.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 4 797 (było 5 618)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 268 (259)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 136 (1 525)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 405 435
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 23 630 (23 412)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 294 (21 213)
– liczba zgonów – 570 (566)

W szpitalu w Raciborzu zmarła 70-letnia kobieta z powiatu bielskiego. W szpitalu w Gliwicach zmarł 78-letni mężczyzna z Częstochowy, w szpitalu w Chorzowie zmarł 63-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu zmarła 75-letnia kobieta z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

W powiecie raciborskim jest sześć nowych przypadków – w Raciborzu oraz w gminach Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here