Europa walczy z koronawirusem. Rekord w Czechach, Niemczech i na Ukrainie

koronawirus francja
Fot. TRT World

W Polsce jest nowy rekord dziennych zakażeń. W powiecie raciborskim przybyło 15 nowych przypadków.

W Polsce jest 9622 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – to najwięcej osób zakażonych od początku epidemii. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1485, małopolskiego – 1254, wielkopolskiego – 1058, łódzkiego – 821 i śląskiego – 765. Zmarły 84 osoby – z powodu COVID-19 6 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami 78.

- reklama -

W ciągu ostatniego tygodnia w Polsce odnotowano ponad 41 tys. przypadków koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? W Czechach jest to 48 tys. infekcji, mimo że w kraju mieszka cztery razy mniej osób w niż Polsce. Dziś odnotowano tam kolejny dobowy rekord zakażeń – 11 105. Łącznie w tym kraju stwierdzono 160 112 przypadków, zmarły 1283 osoby. Czeskie ministerstwo zdrowia w najczarniejszym scenariuszu zakłada, że pod koniec miesiąca w kraju może pojawiać się ponad 20 tys. infekcji dziennie. U większości osób z pozytywnym wynikiem choroba ma łagodny przebieg, ale rośnie liczba hospitalizowanych. W Czechach przeprowadza się coraz więcej testów – od wtorku ich liczba przekracza 30 tys. dziennie.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7 830 nowych zakażeń koronawirusem, co również jest dobowym rekordem. W ciągu ostatniego tygodnia przybyły 33 tys. infekcje, co przeliczeniu na milion mieszkańców daje 408 infekcji, czyli ponad dwa razy mniej niż w Polsce. W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 356 tys. przypadków koronawirusa, zmarło 9 767 osób. Największy wzrost notowany jest aktualnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu, a także  w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji. Władze zdecydowały się wprowadzić nowe restrykcje, dotyczą one miast i regionów, gdzie nowych infekcji jest najwięcej.

Rekord padł również na Ukrainie – w ostatniej dobie odnotowano 6 410 infekcji. Najwięcej zakażeń pojawiło się w Kijowie i w obwodzie odeskim. W sumie od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono u 293 641 osób, zmarło 5 517 chorych. We wtorek rząd Ukrainy podjął decyzję o przedłużeniu w kraju tzw. kwarantanny adaptacyjnej do końca roku i o zaostrzeniu niektórych obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa ograniczeń.

Dużo nowych infekcji jest także we Francji i Wielkiej Brytanii. W obu krajach w ciągu tygodnia pojawiło się ponad 100 tys. przypadków – we Francji 138 tys., a w Wielkiej Brytanii 111 tys.

W czwartek francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 30 621 nowych przypadkach – to największy dzienny wzrost zakażeń od początku epidemii. Jednocześnie przez kraj przechodzi fala protestów w służbie zdrowia. Medycy domagają się podwyżek płac, zwiększenia zatrudnienia w sektorze oraz poprawy warunków pracy w czasie pandemii COVID-19 osób obecnie zatrudnionych. W Paryżu i w głównych aglomeracjach wprowadzona została godzina policyjna – między godz. 21:00 a 6:00 na ulicach mogą być tylko osoby, które wracają z pracy, mają uzasadnioną potrzebę lub szukają pomocy medycznej.

Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie – za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem. Do tej pory zmarło tam 43 579 chorych. 14 października poinformowano, że w ciągu ostatniej doby przybyło 19 724 nowych przypadków, co jest rekordem. Choć najwyższy bilans odnotowano 4 października, to kilka tysięcy z prawie 23 tys. ówczesnych infekcji było zaległymi przypadkami z poprzednich dni.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 15 253 (było 15 061)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 7 819 (6 712)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 468 144
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 29 126 (28 361)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 22 552 (22 348)
– liczba zgonów – 659 (651)

W szpitalu w Raciborzu zmarła 83-letnia kobieta z powiatu raciborskiego. W szpitalu w Rybniku zmarła 73-letnia kobieta z Rybnika. W szpitalu w Katowicach zmarł 64-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego, w szpitalu w Częstochowie zmarli: 93–letnia kobieta z powiatu częstochowskiego, 81–letni mężczyzna z Częstochowy i 83–letnia kobieta powiatu częstochowskiego, w szpitalu w Orzeszu zmarł 84-letni mężczyzna z Tychów, a w Rudzie Śląskiej zmarł 83–letni mężczyzna.

W powiecie raciborskim jest 15 nowych przypadków. Sześć dotyczy Raciborza, pozostałe gmin Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie i Kornowac.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj