Minister zdrowia: Święta w ścisłym gronie rodzinnym

boze narodzenie
Fot. pexels.com

W powiecie raciborskim odnotowano 25 nowych przypadków, w tym 16 w Raciborzu. Zmarła 57-letnia kobieta z gminy Krzyżanowice.

W Polsce przybyło 10 241 przypadków zakażeń koronawirusem. Pochodzą one głównie z z województw: mazowieckiego – 1654, małopolskiego – 1144 i śląskiego – 1002. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 38 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 263 929 przypadków zakażenia i 4483 zgonów.

- reklama -

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że przed nami „krytyczny tydzień”. – Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni – powiedział.

– Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność – powiedział minister w rozmowie z dziennikiem „Fakt”. W wywiadzie zwrócono mu uwagę na sugestie środowisk medycznych, że ostatnie miesiące były zmarnowane pod względem walki z epidemią. – Mówienie, że to był zmarnowany czas, jest nieprawdą. Każdy etap epidemii to inne priorytety. Inne wiosną, inne latem, inne jesienią – tłumaczył Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że obecna sytuacja to niewątpliwie lekcja dla niego. – Ale ja nie będę teraz prowadzić dyskusji, kto zawinił i na jakim polu. Teraz trzeba działać – oświadczył.

Co z Bożym Narodzeniem? Adam Niedzielski odpowiedział, że to dla niego daleka perspektywa i myśli w perspektywie dni, góra tygodnia lub dwóch. – Jeśli pytają mnie panie, co będzie, powiem, że na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy mogli o tych świętach myśleć w sposób tradycyjny. Raczej spędzimy je w ścisłym gronie rodzinnym – podkreślił.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 21 955 (było 22 724)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 7 864 (1 574)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 548 208
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 38 559 (37 557)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 25 079 (24 801)
– liczba zgonów – 783 (776)

W powiecie raciborskim odnotowano 25 nowych przypadków, w tym 16 w Raciborzu. Zmarła 57-letnia kobieta z gminy Krzyżanowice.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj