Prof. Kleczkowski: smog sojusznikiem koronawirusa

Smog
Smog

Profesor Piotr Kleczkowski dla Karnego Kopciucha: analiza danych potwierdza, że ryzyko zachorowania i zgonu z powodu wirusa COVID-19 wzrasta w regionach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyższa. Co gorsza, istnieje podejrzenie, że cząsteczki pyłów sprzyjają transmisji koronawirusa.

Wirus SARS zbierał żniwo w zanieczyszczonych chińskich miastach

- reklama -

Jak tłumaczy profesor Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pierwsze informacje o tym, że smog może sprzyjać zachorowalności na koronawirusa i zwiększać ryzyko zgonu pojawiły się w 2003 roku. Wówczas, kraje Dalekiego Wschodu walczyły z epidemią wirusa SARS.

-W pięciu chińskich miastach zaobserwowano liniową, czyli proporcjonalną zależność między zachorowaniami a jakością powietrza. Ryzyko zgonu wśród chorych mieszkających w miastach z wysokim zanieczyszczeniem powietrza wzrastało o 80% – opowiada Piotr Kleczkowski.

Gdy wiosną 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa w Europie i w Polsce, profesor Kleczkowski postanowił przeanalizować dane o zachorowalności i zgonach w poszczególnych województwach i zestawić je z informacjami o zanieczyszczeniu powietrza. W swojej analizie, naukowiec wykluczył zmienne zakłócające, takie jak czynniki demograficzne czy społeczne (zagęszczenie ludności, średnia liczba mieszkańców na 1 gospodarstwo domowe, zamożność).

Mieszkańcy Śląska i Małopolski w najgorszej sytuacji

Jakie wnioski płyną z przeprowadzonej przez profesora Kleczkowskiego analizy?

-Nie mam dobrych wiadomości. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że istnieje korelacja między ilością zachorowań i zgonów na koronawirusa, a jakością powietrza w poszczególnych województwach. Współczynnik korelacji wynosi 0,63. Innymi słowy, im wyższe w powietrzu stężenie pyłu PM 2,5, tym wyższa zachorowalność na COVID-19 i ryzyko zgonu – tłumaczy Piotr Kleczkowski.

Na czele niechlubnej klasyfikacji województw sporządzonej przez profesora Kleczkowskiego jest Śląsk i Małopolska. Na przeciwnym biegunie znajduje się województwo warmińsko-mazurskie i pomorskie. Pełna lista województw według zanieczyszczenia powietrza wygląda tak:

 1. śląskie
 2. małopolskie
 3. łódzkie
 4. wielkopolskie
 5. mazowieckie
 6. podkarpackie
 7. opolskie
 8. lubelskie
 9. świętorzyskie
 10. dolnośląskie
 11. kujawsko-pomorskie
 12. podlaskie
 13. lubuskie
 14. zachodniopomorskie
 15. warmińsko-mazurskie
 16. pomorskie

Jakie wnioski dla rządu?

Profesor Piotr Kleczkowski swoje badanie wykonał po wiosennej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze analizy liczby zachorowań na COVID-19 w czasie jesiennej fali pandemii potwierdzają korelację i fakt, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy Małopolski i Śląska.

Zdaniem Piotra Kleczkowskiego z wyników jego analizy rząd powinien wyciągnąć dalej idące wnioski.

-Jeśli ryzyko zachorowań i zgonu na koronawirusa w większym stopniu dotyka mieszkańców wybranych regionów, to właśnie tam powinny być skierowane działania dotyczące zabezpieczenia odpowiedniego zaplecza medycznego dla chorych czy obostrzeń sanitarnych – mówi profesor.

PM 2,5 sprzyja transmisji wirusów?

Piotra Kleczkowskiego niepokoją jeszcze inne, na razie niepotwierdzone informacje dochodzące ze świata nauki.

-Coraz częściej mówi się o tym, że struktura pyłów sprzyja przenoszeniu się w powietrzu koronawirusów. Sama transmisja nie musi jeszcze oznaczać zwiększonego ryzyka zachorowalności. Jednak gdyby jednak te informacje się potwierdziły, nasza ocena skali zagrożenia koronawirusem, uległaby zmianie – ocenia Piotr Kleczkowski.

Prof.‌ ‌dr‌ ‌hab.‌ ‌inż.‌ ‌Piotr‌ ‌Kleczkowski‌ ‌jest zastępcą ‌kierownika‌ ‌Katedry‌ ‌Mechaniki‌ ‌i‌ ‌Wibroakustyki‌ ‌Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień ochrony środowiska. Koordynator Sieci Eksperckiej Lepsza Polska w zakresie ochrony środowiska. Wspierał proces przygotowania i uchwalania uchwał antysmogowych Sejmiku Małopolskiego. Autor wydanej w 2020 przez PWN książki „Smog w Polsce – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie”.

 

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne: Projekt Wyjście Smoga, Rybnicki Alarm Smogowy, Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Słońce+, 499.pl, Yoobee, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Martis Consulting, Agencja Star Manager, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim i Prevac.

Partnerami medialnymi akcji są: Rybnik.com.pl, tuWodzisław.pl, tuŻory.pl, tuJastrzębie.pl, ŚląskiBiznes.pl, Dziennik Zachodni, Naszemiasto.pl, tuWroclaw.com, Wolny Rynek, Raciborz.com.pl, Plusydlabiznesu.pl, Gazeta Informator.

/materiał prasowy oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj