Złodzieje i wandale grasują na działkach. Zabezpieczmy ogródki

dzialka ogrodek
unsplash.com

Pozostawiony w słabo zabezpieczonych altankach sprzęt ogrodniczy, sprzęt rtv i agd, kuchenki i butle gazowe oraz inne wartościowe przedmioty padają czasem łupem złodziei.

Sezon działkowy powoli się kończy. Pogoda i pora roku już nie sprzyjają pracom ogrodowym, jak również relaksowi na działce. Zdarza się, że pozostawiony w słabo zabezpieczonych altankach sprzęt ogrodniczy, sprzęt rtv i agd, kuchenki i butle gazowe oraz inne wartościowe przedmioty padają łupem złodziei. Raciborscy dzielnicowi zwracają się więc z apelem do mieszkańców. – Warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co przywozimy i zostawiamy na działkach. Czujność i zwracanie uwagi na obce osoby obserwujące działki również może uchronić ogródki przed włamaniami – radzą policjanci.

- reklama -

Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem występujący od wielu lat w całym kraju. Pomimo działań policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców tych przestępstw, zjawisko to nadal występuje. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

Aby działa była bezpieczna, należy właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu. Warto zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.

Policja radzi, by starannie zabezpieczyć altanę lub domek – wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty, a także regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania. Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami – poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.

Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego opiekującego się terenem, na którym jest działka.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here