Koronawirus a Boże Narodzenie w europejskich krajach

boze narodzenie
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano 44 nowe zakażenia. Zmarła jedna osoba.

W ostatniej dobie przybyło w Polsce 15 362 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: śląskiego – 1941, mazowieckiego – 1577 i wielkopolskiego – 1420. Zmarło 674 osób – to najwięcej od początku pandemii. 522 z nich miało choroby współistniejące. Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 924 422, zmarło w sumie 14 988 osób, wyzdrowiało 469 527 chorych.

- reklama -

Dla pacjentów z COVID-19 pozostaje 16 516 wolnych łóżek i 968 respiratorów. Laboratoria diagnostyczne wykonały ponad 48,4 tys. testów.

W powiecie raciborskim odnotowano 44 nowe zakażenia. Zmarła jedna osoba.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia kraje zastanawiają się nad właściwą strategią na ten czas. W niektórych, jak we Francji i Wielkiej Brytanii, planuje się zniesienie części restrykcji na czas świąt, w Hiszpanii natomiast pojawił się plan dotyczący ograniczenia przemieszczania się mieszkańców.

We Francji w ciągu ostatniej doby przybyło 9155 nowych zakażeń, zmarło 1005 osób. We wtorek orędzie do narodu wygłosił prezydent Emmanuel Macron. – Szczyt drugiej fali epidemii koronawirusa minął. Nasze wspólne wysiłki się opłaciły, duch obywatelski, który pokazaliście, okazał się skuteczny – oznajmił, ponownie apelując o odpowiedzialną postawę. Poinformował też o luzowaniu lockdownu w trzech etapach: od 28 listopada sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia, otwarte będą do godz. 21:00, wróci działalność księgarni i bibliotek, będzie można uprawiać sport w promieniu 20 km od domu. Nadal obowiązywać będą jednak certyfikaty wyjścia z domu z danymi osobowymi, godziną wyjścia i opisanym celem przemieszczenia się. Jeśli do 15 grudnia będzie max. 5 tys. zakażeń dziennie, mieszkańcy będą mogli przemieszczać się bez zezwolenia, aby spędzić święta z rodziną. Władze planują otworzyć też kina, teatry i muzea. Ponownie pojawi się godzina policyjna między godz. 21:00 a 7:00. Pozostałe obostrzenia mają zniknąć 20 stycznia.

We Wielkiej Brytanii w okresie Bożego Narodzenia na okres pięć dni zniesione zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się. Ponadto osoby podróżujące do lub z Irlandii Północnej do pozostałych części kraju będą miały po jednym dodatkowym dniu na podróż. Od 23 do 27 grudnia maksymalnie trzy gospodarstwa domowe mogą stworzyć „bańkę”, w ramach której będą mogły wspólnie spędzać czas. – To nie może być „normalne” Boże Narodzenie. Ale zbliżając się do okresu świątecznego, ściśle współpracowaliśmy ze sobą, aby znaleźć sposób na to, by rodzina i przyjaciele mogli się zobaczyć, nawet jeśli tylko na krótki czas, i pamiętając, że musi to być ograniczone, jak i ostrożne – napisano we wspólnym oświadczeniu rządu brytyjskiego oraz autonomicznych władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. – Każdy powinien dokładnie zastanowić się nad tym, co będzie robił w tym okresie, tak aby zrównoważyć niektóre intensywniejsze kontakty społeczne i konieczność utrzymania ryzyka zwiększonego przenoszenia wirusa na możliwie najniższym poziomie – napisano w oświadczeniu. W zeszłym tygodniu doradcy medyczni brytyjskiego rządu sugerowali, że każdy dzień poluzowania restrykcji na okres świąt będzie później wymagał pięciu dni ich zaostrzenia, by z powrotem obniżyć liczbę zakażeń.

W Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 537 nowych zgonów po zakażeniu koronawirusem – to najwyższa liczba podczas trwania drugiej fali koronawirusa. Najwięcej osób zmarło we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Andaluzji, Katalonii oraz Kastylii i Leonu. We wtorek hiszpańskie media ujawniły plan rządu dotyczący ograniczenia przemieszczania się obywateli w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zgodnie z tym nim w drugiej połowie grudnia gabinet Pedra Sancheza wprowadzi też zakaz organizowania spotkań, w tym przyjęć rodzinnych z udziałem więcej niż sześciu osób. 24 i 31 grudnia o dwie godziny ma być skrócona obowiązująca obecnie pomiędzy 23:00 a 6:00 godzina policyjna.

W Danii odnotowano we wtorek 1367 przypadków koronawirusa – to najwięcej od początku pandemii. Duński minister zdrowia Magnus Heunicke, mimo dobowego rekordu zakażeń, sytuację epidemiczną ocenił jako stabilną. – Epidemia nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale mamy nad nią kontrolę – oświadczył, powołując się na współczynnik reprodukcji wirusa R, który wynosi obecnie w Danii 1 wobec 1,1 w ubiegłym tygodniu. Najwięcej zachorowań potwierdza się w Kopenhadze oraz gminach okalających stolicę. Dania należy do krajów, w którym przeprowadza się najwięcej testów na obecność koronawirusa per capita w Europie. W ciągu ostatniej doby w tym kraju wykonano 81 621 badań laboratoryjnych. Władze przygotowują się do przeprowadzenia pierwszych szczepień przeciwko koronawirusowi, jeśli tylko szczepionka zostanie dopuszczona. W pierwszym rzędzie będą one przysługiwać osobom starszym oraz personelowi medycznemu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj