Nowy rozkład jazdy PKP. Jakie zmiany w Raciborzu?

pociag koleje slaskie
Pociąg Kolei Śląskich w Babicach

Pociągi do Zielonej Góry, Lublina i Białegostoku czy powrót połączenia do Berlina – to jedne ze zmian, jakie zajdą w rozkładzie jazdy.

Od 13 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów. Jakie zmiany czekają pasażerów z Raciborza i okolic?

- reklama -

W przypadku pociągów Kolei Śląskich, którymi z Raciborza można bezpośrednio dojechać do Chałupek, Rybnika, Katowic czy Bielska-Białej, zmiany będą dotyczyły głównie godzin odjazdów i przyjazdów Będzie też dodatkowy pociąg do Chałupek o godz. 22:07. W przypadku przewoźnika PolRegio, wożącego raciborzan do Kędzierzyna-Koźla, Opola i Wrocławia, pojawią się także wydłużone relacje. Pociąg, który odjeżdża przed godz. 5:00 do Wrocławia, pojedzie aż do Zielonej Góry, a trzy z tych kończących bieg w Kędzierzynie-Koźlu pojadą do Wrocławia. Będzie też dodatkowy pociąg do stolicy woj. dolnośląskiego w weekendy. Ciągle trwa remont stacji Kędzierzyn-Koźle, pociągi będą więc jeździły przez Sławięcice.

Kilka zmian szykuje PKP Intercity. Z Raciborza znów będzie można dojechać bezpośrednio do Berlina – pociąg Nightjet z Wiednia będzie odjeżdżał o godz. 3:00. Pojawi się również pociąg do Lublina przez Katowice, Kraków i Rzeszów, TLK Roztocze, o godz. 4:43. Racibórz straci za to połączenie z Pragą – z rozkładu znika IC Cracovia. IC Pilecki, który do tej pory jeździł w relacji Racibórz – Warszawa Wschodnia, pojedzie aż do Białegostoku, zmieni się też jego godzina odjazdu – z 6:27 na 8:46. W rozkładzie pozostają IC Moravia i TLK Galicja.

W Chałupkach i Wodzisławiu Śląskim będą zatrzymywały się pociągi czeskiego prywatnego przewoźnika Leo Express. W piątkowe i niedzielne wieczory będzie można dojechać do Krakowa, powrót do Bohumina w sobotę i poniedziałek. W sezonie wakacyjnym z tych miejscowości będzie można też pojechać nad morze – TLK Wydmy do Łeby i Helu, TLK Wolin do Świnoujścia i TLK Pirat do Kołobrzegu.

13 grudnia Koleje Śląskie uruchamiają połączenie z Katowic do Krakowa, podróż potrwa nieco ponad godzinę. Lepsze skomunikowanie woj. śląskiego z małopolskim będzie możliwe dzięki wykorzystaniu pierwszych efektów dobiegającej końca modernizacji linii E30.

Z ogólnopolskich ciekawostek – między Warszawą a Trójmiastem pociągi kategorii EIP, czyli Pendolino, pojadą z prędkością 200 km/h. Podróż ze stacji Warszawa Centralna do Gdańska Głównego zajmie w przypadku najszybszego przejazdu 2 godz. i 32 min., a do stacji Gdynia Główna – 2 godz. i 59 min.

W ramach rocznego rozkładu jazdy pociągów 2020/2021 przewidzianych jest pięć korekt związanych z prowadzonymi pracami inwestycyjnymi na liniach kolejowych. Są one odpowiednio wcześniej udostępniane, minimum 21 dni przed wejściem w życie, i obejmują następujące okresy: 13.12.2020-13.03.2021, 14.03-12.06, 13.06-28.08, 29.08-6.11.2021, 7.11-11.12.

Szczegóły oraz dokładne godziny odjazdów i przyjazdów można sprawdzić na plakatach na stacjach i przystankach oraz poniżej:

Racibórz rozkład roczny
Chałupki rozkład roczny
Kuźnia Raciborska roczny

Rozkład jazdy od 13 grudnia do 13 marca:

Racibórz odjazdy
Racibórz przyjazdy

Chałupki odjazdy
Chałupki przyjazdy

Kuźnia Raciborska odjazdy
Kuźnia Raciborska przyjazdy

W związku z epidemią koronawirusa w podróży należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów. Należy pamiętać o zachowaniu dystansu oraz obowiązku zakrywania ust i nosa na stacjach, dworcach i w pociągach. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei patrolują stacje, pociągi i tereny kolejowe oraz dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie epidemii. Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj