Koronawirus. Badania przesiewowe nauczycieli w połowie stycznia

nauczyciel
Fot. pexels.com

W powiecie raciborskim przybyło 17 zakażonych, w całej Polsce ponad 9 tys.

W Polsce jest 9105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwach: kujawsko-pomorskim – 1214, śląskim – 1084 i wielkopolskim – 796. Zmarło 449 chorych – 381 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami, 68 z powodu COVID-19. Od początku epidemii wykryto 999 924 przypadków COVID-19. Zmarło 17 599 chorych, wyzdrowiało 597 589 osób.

- reklama -

W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi 18 381, a respiratorów – 1071. W ostatniej dobie wykonano 38,4 tys. testów.

W powiecie raciborskim przybyło 17 zakażonych.

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa Ministerstwo Zdrowia planuje przeprowadzenie testów nauczycielom. Zostaną one zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak woj. śląskie i małopolskie oraz dla porównania na Podkarpaciu.

– Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział minister Adam Niedzielski w rozmowie z PAP. – Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu. Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie, czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach – tłumaczył.

– Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości – patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów – co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą – wskazał szef resortu zdrowia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj