Koronawirus w Polsce. Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia

adam niedzielski
Adam Niedzielski. Fot. KPRM

Rząd ogłosił zamknięcie galerii handlowych, hoteli i stoków narciarskich. Wprowadzone będą też ograniczenia w przemieszczaniu się podczas sylwestra.

W ostatniej dobie w Polsce przybyło 11 953 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: wielkopolskiego – 1555, mazowieckiego – 1318, kujawsko-pomorskiego – 1138, zachodniopomorskiego – 1124 i śląskiego – 964. Zmarło 431 osób, 93 nie miało tzw. chorób współistniejących. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 171 854 zakażonych i 24 345 zmarłych, wyzdrowiało dotąd 903 349 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 37 tys. testów.

- reklama -

W powiecie raciborskim odnotowano 16 nowych infekcji, dwie osoby zmarły.

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – poinformował dziś, 17 grudnia, podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Apeluję do każdego z państwa, każdego Polaka, o odpowiedzialność: za siebie, za swoich bliskich, za zachowanie, które przestrzega normy i regulacje, które wprowadzamy. Wiem jednak, że same apele nie pomogą, same apele to za mało – powiedział.

Zamknięte będą galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych. Zamknięte będą też hotele, również na ruch służbowy; dostępne będą one tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS; wyjątkiem są również hotele pracownicze. Nieczynne będą także stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Natomiast od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. Uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. Rząd dopuszcza możliwość przebywania w pięcioosobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym. Za złamanie sylwestrowych regulacji będą groziły mandaty.

– Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze – powiedział Adam Niedzielski.

Przedłużone są dotychczasowe zasady i ograniczenia takie jak zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, ograniczenia w transporcie zbiorowym, w miejscach sprawowania kultu religijnego i w zgromadzeniach, zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji, zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki, ograniczenie w sklepach, godziny dla seniorów, a także zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj