Klub radnych Michała Fity krytycznie o sesji nadzwyczajnej

Sesja
Prezydent Dariusz Polowy podczas sesji nadzwyczajnej 16 grudnia.

Zdaniem prezydenta Dariusza Polowego system gospodarki odpadami jest zagrożony.  Klub Radnych Niezależnych Michała Fity uważa, że „przerzucanie całej winy na radnych jest dowodem na nieudolność prezydenta w procedowaniu uchwał”.

Sprawa gospodarki opadami miała zostać omówiona dziś na konferencji, jednak ta została przeniesiona. – Informuję, że planowana na dzisiaj posesyjna konferencja prasowa prezydenta dotycząca systemu gospodarki odpadami z uwagi na złożoność sprawy, a także wagę problemu, który dotyczy wszystkich mieszkańców zostaje przeniesiona na poniedziałek 21 grudnia na godzinę 9.00 – poinformowała rzeczniczka Lucyna Siwek, przesyłając „komunikat prezydenta miasta dotyczący zaistniałej sytuacji”. Jego treść poniżej.

- reklama -

System gospodarki odpadami zagrożony

W dniu 16 grudnia b.r. na sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym Rada Miasta Racibórz nie podjęła uchwały zaproponowanej przez Prezydenta, zamykającej system gospodarki odpadami w Raciborzu. System tworzy pięć uchwał podejmowanych w ciągu całego roku. Nie podjęcie ostatniej uchwały spowodowało szereg konsekwencji, w tym m.in. zaburzenie procesu wdrażania tego systemu oraz brak możliwości skorzystania z obowiązkowego zwolnienia dla mieszkańców z tytułu posiadania kompostownika. Podkreślenia wymaga fakt, że pozostawione elementy starego systemu np. w zakresie stawek za pojemniki, nie będą zgodne od 1 stycznia 2021r. z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Warto dodać, że radni podejmując w październiku uchwałę o wzorach deklaracji, a nie podejmując uchwały na ostatniej sesji o metodach i stawkach opłat spowodowali, że „nowy system” jest wewnętrznie sprzeczny i niemożliwy w pełni do zastosowania. Rada Miasta, mimo możliwości dokonywania zmian w projekcie uchwały nie wprowadziła na wczorajszej sesji swojej propozycji. Ma zatem czas do końca bieżącego roku na podjęcie działań zmierzających do doprowadzenia systemu gospodarki odpadami do stanu zgodnego z prawem.

Swoje stanowisko dotyczące dzisiejszego komunikatu prezydenta Dariusza Polowego na temat sesji nadzwyczajnej opublikował Klub Radnych Niezależnych Michała Fity. Treść poniżej.

Prezydent Dariusz Polowy, który był inicjatorem wczorajszej sesji nadzwyczajnej, miał możliwość wprowadzenia wszystkich ustawowych zmian, które powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. To on zawnioskował o wycofanie przedmiotowej uchwały z porządku obrad. Była to uchwała która utrzymywała stawkę 21 zł opłaty śmieciowej dla mieszkańców i zawierała wszystkie ustawowe zmiany,które powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021r.( tak jak tego chciało 20 na 22 radnych). Przerzucanie całej winy na radnych jest dowodem na nieudolność prezydenta w procedowaniu uchwał. Nie przewidział innego scenariusza niż ten, który sam założył. Niepokoi także fakt, że prezydent Dariusz Polowy nie zrobił nic przez 2 lata w zakresie uszczelnienia systemu gospodarki odpadami winiąc innych za to, że w ostatnim roku wpływy do budżetu z tego tytuły z nieruchomości niezamieszkałych przyniosły tak dużą stratę. Apelujemy do prezydenta Dariusza Polowego o podjęcie natychmiastowych działań w zakresie uszczelnienia systemu gospodarki odpadami między innymi zgodnie z przedłożoną przez nas interpelacją z 26.10.2020r. oraz dostosowanie harmonogramu odbioru odpadów z części niezamieszkałej do faktycznie złożonych deklaracji.

Anna Szukalska
Justyna Poznakowska
Marian Czerner
Michał Szukalski
Dawid Łomnicki

Zapis wideo z sesji nadzwyczajnej dostępny jest tutaj (temat gospodarki odpadami od 51:10).

/oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Prezydent Polowy mentalnie nadal siedzi w drukarni. Nie potrafi współpracować i słuchać innych. Otoczony miernotami brnie w coraz głębsze bagno. Polowy zraził już do siebie chyba wszystkich, od nauczycieli, przez seniorów po przedsiębiorców. Teraz gotuje wszystkim mieszkańcom Raciborza podwyżkę za śmieci. Z drugiej strony chce na szybko budować lodowisko-bubel z dmuchanym dachem , żeby tylko móc się czymś pochwalić? A co z placem Długosza? Porażka taki prezydent 🙁

  2. portowy razem ze swoją sektą i dwiema paniami z innego rozdania nadaje się do pracy przy rozwożeniu śmieci.i ich utylizacji.ha ha

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj