Kwarantanna narodowa. Policja będzie reagować w przypadku naruszenia przepisów

sylwester
Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim odnotowano 29 nowych infekcji.

W Polsce przybyło 11 013 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi w województw: mazowieckiego – 1422, wielkopolskiego – 1148 i kujawsko-pomorskiego – 1050, śląskie z 918 infekcjami jest szóste z kolei. Zmarło 426 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, spośród nich 122 nie miało tzw. chorób współistniejących. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to w sumie 1 182 864 od początku epidemii, z powodu COVID-19 zmarło 24 771 osób, wyzdrowiało 915 576 zarażonych. W ciągu doby wykonano ponad 33,9 tys. testów.

- reklama -

W powiecie raciborskim odnotowano 29 nowych infekcji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia, a także zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc.

– Policjanci w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów – nieprzestrzegania nakazów, zakazów czy ograniczeń – będą reagować, zwłaszcza jeżeli chodzi o gromadzenie się osób – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP, dodając, że policjanci będą również reagować na zgłoszenia od obywateli. – Pamiętajmy, że cały czas obowiązuje stan epidemii, a obok inspektorów sanitarnych to policjanci egzekwują przepisy, które wprowadzane są z myślą o zahamowaniu transmisji wirusa – podkreślił.

– Dlatego pamiętajmy o odpowiedzialności i dyscyplinie w tym trudnym czasie. Nie jest naszym celem karanie, ale w przypadku naruszenia przepisów policjanci mogą nałożyć mandat, skierować wniosek o ukaranie do sądu, a inspektor sanitarny może nałożyć karę pieniężna, od 5 do 30 tys. złotych – zaznaczył Mariusz Ciarka.

Zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia między godz. 19:00 a 6:00. Są jednak wyjątki. W noc sylwestrową będzie można legalnie dotrzeć do pracy bądź z niej wrócić. Dobrze jest mieć przy sobie jakiś dowód jak np. zaświadczenie od szefa. Drugi wyjątek to ważna potrzeba życiowa – np. wyjście do apteki, lekarza lub do bliskiego, który źle się poczuje. Będzie można również wyjść z psem.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Wszystkiego najgorszego psom PiS-u w Nowym Roku! Obyście też po ryju dostali gazem! I żebyście rządową pałą po własnych nerach zaliczyli! Także Wam życzę, ochroniarzom kaczki (policjanci – nie wstyd Wam?) obyście też nie musieli się spowiadać córeczkom i synkom słowami typu: „Bo Tatuś teraz jest zmęczony , bo walił pałą taką starszą panią, z siatką z pietruszką i marchewką i machała mi przed kaskiem a ja nie wiem, czy marchewka to broń…

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj