Zadbajmy o bezpieczny weekend na drodze

samochod droga wieczor
Fot. pexels.com

Przedświąteczny weekend, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, śliska nawierzchnia to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Pomimo trwającego stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, w przedświąteczny weekend, szczególnie w okolicach centrów handlowych, należy spodziewać się większego ruchu. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem sprawia, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.

- reklama -

Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

– Kierowco: przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, dostosuj prędkość do warunków na drodze, a dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Zachowaj bezpieczny odstąp od poprzedzającego pojazdu – bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Pieszy uczestniku ruchu drogowego: przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i świeć przykładem – noś odblaski, bądź widoczny. Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków, z tyłu i z przodu – apelują policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj