Szczepionki na koronawirusa dotarły do Polski

koronawirus szczepionka
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano 12 nowych zakażeń koronawirusem.

W Polsce jest 5048 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 741, zachodniopomorskiego – 557 i wielkopolskiego – 518, śląskiego z 285 infekcjami jest szóste z kolei. Zmarło 69 pacjentów – to najmniejsza dobowa liczba zgonów od dwóch miesięcy. Bilans pandemii w Polsce to 1 253 957 zakażeń, 27 061 osób zmarło, wyzdrowiało 992 381. Ostatniej doby wykonano 14 577 testów.

- reklama -

W powiecie raciborskim odnotowano 12 zakażeń.

Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa dotarła dziś, 26 grudnia, ok. godz. 6:45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd preparat rozesłano do hurtowni, potem trafi do szpitali, które jutro rozpoczną szczepienia.

Pierwsza dostawa szczepionek – 10 tys. sztuk – wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Przewożona była busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w temperaturze około -75 °C. Pojemniki ze szczepionkami podróżują do hurtowni, a potem do szpitali, wyposażone w tzw. data loggery – urządzenia rejestrujące parametry temperatury i kolejne etapy postępowania.

Wymogi producenta są bardzo precyzyjne – określają one nie tylko czas potrzebny na przepakowanie, ale również ilość suchego lodu czy wielkość pudełek, w których muszą być przechowywane szczepionki. Wszystkie chłodnie musiały być certyfikowane, odebrane przez uprawnione służby.

Szczepionki, które już są w Polsce, trafią do 72 szpitali, w tym do szpitala w Raciborzu. Kolejne 300 tys. dawek Pfizer ma dostarczyć w kolejnym tygodniu. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.

W pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Pierwszą zaszczepioną osobą będzie pielęgniarka ze szpitalu MSWiA w Warszawie. Następni będą seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele – szczepienia te planowane są na drugą połowę stycznia.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj